Tüp bebekte zafer bahtını artıran yeni keşif: Sperm radarı!
Sağlık Yazıları

Tüp bebekte zafer bahtını artıran yeni keşif: Sperm radarı!

Geliştirilen manyetik radar ile spermlere zarar vermeden en iyileri tanımlanabiliyor. Bunun da tüp bebek rehabilitasyonunda zafer bahtını artırdığı belirtiliyor.

Şimdiye kadar biz hekimler, en iyi yumurtaları ve rahme tutunacak en iyi ceninleri seçmek için çabalıyorduk. Fakat en iyi spermleri seçebilecek bir yöntem yoktu. Bu yeni teknik sayesinde bu tercih artık basitçe yapılabilecek.”

41890_6.jpg

“Sperm moleküllerini araştırmayı kasteden ileri muayenelerin çoğu, sperme zarar veriyor ve sonunda kullanılamayacak hale getiriyor.

41890_1.jpg

Yeni yöntem ise en sıhhatli spermin ziyan edilmeden seçilebilmesini böylece tüp bebek galibiyetinin çoğalmasını sağlıyor.

41890_2.jpg

Bu harekâtta, 10 ft MT spektroskopi makinası kullanılarak yaşayan sperm hücreleri değerlendirilebiliyor ve hücreye hasar vermeden tüp bebek için en iyi olanların tercihini sağlıyor.

41890_3.jpg

Makine güçlü bir mıknatıs kullanır ve sanki bir radar gibi çalışır. Sperme enerji pulsları yollarken, ondan geri gelen sinyalleri dinler.

41890_4.jpg

Diğer devirici tetkik metodlarının aksine, düşük enerji pulsları sperme zarar vermez. Bu da spermin tüp bebek rehabilitasyonunda kullanılabileceği anlamına kazanç. Bu tekniğin sperme zarar vermiyor olması coşku verici.

41890_5.jpg