Tüp bebek galibiyeti nasıl çoğalır?
Kadın Sağlık

Tüp bebek galibiyeti nasıl çoğalır?

Op. Dr. Serkan Oral tüp bebek rehabilitasyonu ve galibiyeti hakkında bilgi verdi.

Tüp bebek rehabilitasyonunda zaferin çoğaldırılması demek, bebek sahibi olmak isteyen çiftler için büyük bir umut demektir. Çiftlerin bebek özlemine son vermek için uygulanan tüp bebek rehabilitasyonunda 3 defa zafersizlik yaşanması, tüp bebek galibiyetsizliği olarak adlandırılır. Bu galibiyetsizliğin alana gelme nedeni bütün olarak meçhul. Fakat zafersizliklerde bazı etkenlerin tesirli olduğu düşünülür. Tüp bebek rehabilitasyonlarında kadının rahminden kaynaklanan nedenler, anormal immünolojik cevap başka bir deyişle korunma sisteminden kaynaklanan meseleler, kan pıhtılaşma bozukluğu gibi hastalıklar, aileden kaynaklanan genetik meseleler, tüplerde akışkan birikimi ile endometriyozis gibi etmenler tüp bebek rehabilitasyonunda galibiyeti yasaklayacak unsurlardır.

Tüp bebek uygulamalarında tıp alanındaki büyümelere karşın zafersizliğe tesir edecek pek çok etmen vardır. Tüp bebek rehabilitasyonuna karşın hamile kalamayan çiftlere, tekerrür tüp bebek uygulaması yapılır. Bunun yanı gizeme farklı rehabilitasyon yolları uygulanıp, zafersizliklerin yasaklanmasına çalışılır. Çiftler açısından aileyi bitiren bir unsur olarak görülen çocuğun, natürel usullerle elde edilememesi yüzündenbaşvurulan tüp bebek rehabilitasyonunda zafersiz yaşanması, çiftleri manevi istikametten hırpalayacak bir neticedir. Sperm ve yumurtanın uygun etrafta döllenmesiyle anne adayının rahmine yerleştirilmesi sayesinde, çiftlerde bebek sahibi olmak için büyük umutlara neden olur.

Tüp bebek uygulamalarında zaferin çoğaldırılması için, çiftlerin rehabilitasyon hakkında gereken bilgiye sahip olması, rehabilitasyona stresli bir bakış açısıyla yanaşmaması, tüp bebek rehabilitasyonunun yapılacağı merkezin tercihi, bu rehabilitasyona olan inançları ve kendilerinde olabilecek değişik negatiflikleri rehabilitasyon evvelinde gidermeleri gerekir. Tüp bebek rehabilitasyonunda zaferin çoğalması için, en ehemmiyetli unsur kadının yaşı ve strestir. Genç ve sıhhatli bayanlarda nitelikli yumurta elde etme ve yeteri kadar yumurta rezervi olması suratından zaferli bir uygulama yapılmaktadır.

Tüp bebek rehabilitasyonunun galibiyetini çoğaldırmak için neler yapılabilir?

Paternal lenfosit aşısı: Tüp bebek zafersizliklerine neden olarak, son senelerde yapılan araştırmalar bağışıklık sistemindeki bozuklukların buna neden olabileceği neticesine varılmıştır. Bu çalışmada erkekten alınan kan misalinin içinden lenfosit hücreleri ayrıştırılarak, kadının koluna dört farklı yerden enjekte edilir. Bu uygulamanın tüp bebek rehabilitasyonuna başlamadan evvel 3 kere, rehabilitasyonun yapılmasının sonrasında 2 kere uygulanması gerekir. Bu rehabilitasyondaki emel kadının rahminde büyüyecek olan fetusa hasar verecek bağışıklık hücrelerinin oluşmasını önlemektir. Tüp bebek galibiyetsizlikleri için uygulanan bu usulün bebeğe ve anneye bir hasarı yoktur.

Dayanakçı tomurcuklanma laserle: Tüp bebek rehabilitasyonunda zaferin en ehemmiyetli unsurlarından biri döllenmiş olan ceninin rahim içinde tutunmasını sağlamaktır. Bunu sağlayabilmek için cenini çevreleyen dış katmanın başka bir deyişle zonanın kendiliğinden incelip kaybolması gerekir. Bu evrenin olması için laboratuvar şartlarında müdahale edilip, zona katmanına bir pencere açılarak, zonanın kaybolması kolaylaştırılmaktadır.

Yapay rahim içi uygulaması: Tüp bebek rehabilitasyonuna başlamadan evvel yapılan biyopsi sayesinde rahim iç duvarında olan endometriyel hücreler bir araya gelmektedir. Laboratuvar etrafında üretilen bu hücreler tüp bebek rehabilitasyonu neticesinde elde edilen ceninlerin büyümesi için gıdadan zengin, natürel bir civara dönüştürülür. Bu usul tüp bebek rehabilitasyonunun zafer uğrunu çoğaldıran bir uygulamadır.

Blastosit transferi: Ceninin rahim iç katmanına tutunmadan eskiki hali olan blastosit düzeyinde, ceninin rahme tutunmasıyla hamilelik oluşturma potansiyelini çoğaldırmaktadır. Bu sebeple gelişimi iyi ve nitelikli cenini transfer edebilmek için 5. ya da 6. günde uygulanan bir yöntemdir.

Akupunktur: Bu yöntemtüp bebek rehabilitasyonunda galibiyeti çoğaldırabilmek için, son senelerde seçim edilmektedir. Bu rehabilitasyonla anne adayının tüp bebek rehabilitasyonunda strese karşı dayanıklılığı büyük oranda çoğaldırılır. Akupunktur rehabilitasyonu bedenin ananesel boylam noktalarına uygulanır. Bu noktalara uygulanan iğnelerle, uterusa gelen kan akımının çoğalması ve enerji sağlanmasına neden olduğu düşünülmektedir. Kalın bağırsakta L3 ve L4 boylam noktalarına, perikardium P6 boylam noktasına uygulanacak iğneler, hastanın soğukkanlılaşıp, hafiflemesine neden olmaktadır. Bedenin belli noktalarına uygulanan akupunktur rehabilitasyonuyla, bazı kimyevi maddelerin salınımı sağlanır. Yumurtanın büyümesine katkı sağlayan GnRH ismindeki hormonu uyarır. Bunun yanı gizeme rahmin içinde kanlanmayı çoğaldırır. Bu tesirleri sebebiyle tüp bebek rehabilitasyonunda galibiyeti çoğaldıracak bir yöntemdir.

Reiki:Tüp bebek uygulamasında destekleyici bir rehabilitasyon gibi uygulanan reiki, bedende hem ruhsal hem de fiziksel iyileşmeyi sağladığından, rehabilitasyonun zaferine pozitif olarak tesir yapmaktadır.

Antioksidanlar:Bedende hücrelerin negatif tesirlerden korunmasını ve ihtiyarlamasını yasaklayan antioksidanların kullanılması, tüp bebek rehabilitasyonunda galibiyeti çoğaldıran ve zafersizliğe mani olacak bir yöntemdir.

Tüp bebek rehabilitasyonunda stresin eksiltilmesi galibiyeti çoğaldırır mı?

Bayanlarda tüp bebek rehabilitasyonu sırasında yumurtlamayı ve hamile kalmayı negatif etkileyen en ehemmiyetli unsurlardan birisi stres altında olmaktır. Kadının zaferli bir uygulamayla hamile kalması ve hamileliğini devam ettirmesi için, stresli olmaması gerekir. Tüp bebek rehabilitasyonunda stres yaşanmasını sağlayan nedenler arasında aile baskısı ve çiftlerin geçimsizliği kazanç. Çiftin rehabilitasyon düzeyleri hakkında bilinçlendirilmesi, tüp bebek rehabilitasyonunun galibiyeti açısından oldukça ehemmiyetlidir. Tüp bebek rehabilitasyonundan evvel çiftlerin, rehabilitasyon mevzusunda yeterli bilgiye sahip olması ve bu mevzuda bilgilendirilmeleri stresin yaşanmamasını sağlar. Hekim ve hastanın kesintisiz olarak irtibatta bulun, süreçler hakkında bilgi vermesi fayda sağlar.

Tüp bebek rehabilitasyonunda hamile kalma uğrunu çoğaldıran uygulamalar nedir?

Tüp bebek rehabilitasyonunda çiftlerin birbirine karşı kavrayışlı olması ve aldıkları kararlarda geçim içinde olmaları gerekir.

Hastayı hafifleten yoga ve meditasyon usulleri kullanılmalıdır.

Stresin yenilmesi için çiftlerin bir psikologdan takviye alması gerekebilir.

Nikotin ve kafein içeriği olan her şeyden uzak durmalı ve hafif egzersizler uygulanmalıdır.

Tüp bebek ve kısırlıkla ilgili bilmek istediklerinizi etrafınızdan rastgele bilgilerle değil, hekiminize danışarak bilmeniz gerekir. Bu stres yaşamanıza mani olacağı gibi, vesveselerden uzak kalmanızı sağlayacaktır.

Akupunktur usulünü kullanarak hem stresi yenebilir, hem de tüp bebek rehabilitasyonundaki hamile kalma uğrunun çoğalmasına dayanakçı olabilirsiniz. Bu yapacaklarınızı rehabilitasyonun hazırlık düzeyinde uygulamanız sizlere daha fazla dayanakçı olur.

Rehabilitasyondan evvel aile fertlerinden takviye alınması faydalı olabilir.

Tüp bebek rehabilitasyonuyla bebek sahibi olmak isteyenler buna parasal ve manevi olarak hazırlıklı olmalıdır.

Tüp bebek rehabilitasyonunu çiftler açısından hem stres kaynağı, hem de bebek sahibi olmaları için bir umut ışığı olarak görülmektedir. Büyük umutlar beslenerek başlanan rehabilitasyonun zafersizlikle sonuçlanması, eşlerin hiç istemediği bir gidişattır. İşte bu sebeple rehabilitasyondan evvel ve sonra gereken araştırmalar yapılarak, hamile kalma ihtimalini çoğaldıran ihtiyatlar alınmalıdır. Bunun dışında eşlerin psikolojik açıdan hafifletilerek, psikolojik takviye almaları hamile kalma uğrunu arttıracaktır.

Tüp bebek rehabilitasyonunda yumurtaların niteliği çoğaldırılarak hamilelik sağlanır mı?

Bayanlarda olan yumurtanın niteliğiyle hamileliğin elde edilmesi arasında büyük bir ilişki bulunmaktadır. Tüp bebek rehabilitasyonundan evvel bayanda yumurta niteliği de değerlendirmeye alınır. Yumurtanın nitelikli olması hem görüntüsünü, hem de döllenme maharetini etkileyen bir unsurdur. Ancak günümüzde bunu bütün olarak tanımlayacak güvenilir bir yol yoktur. Yapılan araştırmalarla ceninlerin rahme tutunma ihtimalinin kadının yaşı ve hormon seviyeleriyle alakalı olduğu tanımlanmıştır. Bayanlarda yumurta niteliği aydan aya dahi değişiklik gösterir. Hayatsal vakalarda yumurtalıklara tesir eden negatifliklerin büyümesi, genetik etmenler, bunlara hasarlı olabilecek bazı ilaçların kullanılması, yapılan cerrahi işlemler yumurtaların niteliği üzerinde değişken tesirler yapabilir. Tüp bebek rehabilitasyonunda hamile kalma uğrunun çoğaldırılması için, çiftlerin içki ve sigara gibi vücutlarına toksik tesir yapacak alışkanlıklardan uzak durması, hekiminin önermediği ilaçları kullanmaması, kumpaslı olarak beslenmesine dikkat etmesi ve rehabilitasyondan evvel fazla kilolarından kurtulmaları gerekir.

Tüp bebek rehabilitasyonunda bayandaki yumurta rakamının eksilmesi halinde hamilelik sağlanır mı?

Bayanların yumurtalıklarında bulunan yumurta rezervi ve niteliği tüp bebek rehabilitasyonunda hamile kalma ihtimaline tesir eder. Yumurta rezervinde eksilme olmasında en tesirli etmenin kadının yaşı olduğu öğrenilmektedir. Bayanlarda doğumla beraber emin bir yumurta rezervi olur. Bu rezerv 35 yaşla beraber eksilmekte, kadının 40 yaşında olmasıyla beraber bu eksilme daha fazla süratlenmektedir. Yumurta rakamı eksilen bir kadının natürel usullerle dahi hamile kalma ihtimalinde eksilme alana kazanç. Bu arada bayanda hamilelik oluşsa dahi, yumurta niteliğinin az olmasından dolayı hamilelikte düşük tehlikeyi de çoğalmaktadır. Tüp bebek rehabilitasyonunun sonunda hamileliğin olması için, ceninin rahimde sıhhatli olarak büyümesi ve ceninin yerleşeceği rahim iç katmanının uygun olması gerekir. Bunları en uygun koşullarla bir araya getirebilmek için personeli ve tıbbi teçhizatıyla yeterli olacak bir tüp bebek merkezinin seçim edilmesi gerekir. Tüp bebek merkezinde zaferli bir uygulama yapılması için, hekimin hastayla yakın ilişkide olması, personeliyle beraber rehabilitasyon safhalarında yeterli tecrübeye sahip olması gerekmektedir. Rehabilitasyonun her düzeyi adım adım takip edilerek, hamileliği yasaklayacak, hamilelik uğrunu eksiltecek unsurların düzenlenmeye çalışılması gerekir. Çiftlerin bu rehabilitasyona inanarak başlaması, galibiyeti çoğaldıracak unsurlar arasındadır.

Kaynak : http://www.serkanoral.com

 

Botextra; haber botu , film botu, dizi botu, wordpress botu.Akıllı içerik sistemi