Trigeminal nevralji nedir bulguları nelerdir diş ağrısı sandığınız hastalık sizi çıldırtabilir
Sağlık Yazıları

Trigeminal nevralji nedir bulguları nelerdir diş ağrısı sandığınız hastalık sizi çıldırtabilir

Diş ağrısının sebepleri nelerdir? Diş ağrısı sandığımız başka hastalıklar olabilir mi? Trigeminal Nevralji hastalığı nedir? Çıldırtan hastalığın bulguları nelerdir? Suratınızdaki şimşek gibi çakan bir ağrı sezdiniz mi? Yanıtınız evetse içeriğimizde yer alan yukarıyadaki suallerin yanıtlarını kesinlikle okuyun.

AĞRIDAN ÇILDIRMAK ÜZEREYSENİZ…

Suratınızda şimşek çakar gibi bir ağrı hissettiniz, diş ağrısı deyip hekime gittiniz. Kanal rehabilitasyonu, ilaçlar işe yaramadı hatta ağrıdan çıldırmak üzereyseniz ‘trigeminal nevralji ’den şüphelenebilirsiniz. Hastaları senelerce sürükledikleri ıztıraptan 4 saatte kurtaran Medical Park Fatih Sağlık Kurumu Beyin ve Asap Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kaya Kılıç, “Trigeminal nevralji teşhisi konulamayan bazı hastalar, tam dişlerine sürükletiyor. Bu hastalığa ‘çıldırtan ’ ya da ‘intihar ettiren ’ hastalık da sınıyor. Ufak bir işlemle ağrılardan kurtulmak olası” diye konuştu.

SURATIN BİR YARISINDA ŞİDDETLİ AĞRI OLUYOR

Son senelerde sıkça gündeme gelen trigeminal nevralji, suratın genellikle bir yarısında bazen iki taraflı olabilir çok şiddetli, şimşek çakar, bıçak saplanır stilde ağrı ve anlaşmanın olduğu bir hastalıktır.

Türkiye ’de her sene 3200 birey bu hastalığa tutuluyor. Hastalığın bayanlarda takribî 2 katı sıklıkla görüldüğünü söyleyen Medical Park Fatih Sağlık Kurumu Beyin ve Asap Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kaya Kılıç, “Trigeminal nevralji, her yaşta ortaya çıkabilir ancak en sık 50 yaş üzerindeki insanlarda görülüyor” diyerek millet arasında ‘çıldırtan ’ veya ‘intihar ettiren ’ hastalık ismiyle aşinasını söyledi.

KONUTTAN ÇIKAMAZ HALE GETİRİYOR

Trigeminal nevraljinin sebebi, suratın duyusunu sağlayan trigeminal adlı asabın beyinde sıkışması ve ezilmesidir. Bu sıkışmanın en sık nedeni ise insanın kendi damarları olmakla birlikte son senelerde kendisinden sıkça bahsedilen MS multipl skleroz hastalığı, beyin urları gibi gidişatlar da bu hastalığa yol açabilir. Hasta suratında; kulak, göz, dudaklar, burun, kafa teni, alın, dişler ve çene gibi bölgelerde şimşek çakar gibi, bıçak saplanır gibi çok bariz ağrılar sezer. Bu ağrı surat devireme, surata değme, soğuğa maruz kalma, diş fırçalama, konuşma, tıraş olma, yemek yeme gibi eylemlerle başlayıp, şiddetlenebilir.

Hastalar bu diş çekimlerinden elbette fayda görmezler. Hatta diş çekimi sonrası ağrıları artan hastalar da olabilir. Bunun dışında migren, adale iskelet hastalıkları ile de sıklıkla karışır. Teşhisi güç olduğu için yıllarca psikiyatrik rehabilitasyon alan hastalar dahi var. Hatta bu hastalar yakınları tarafından “Senin ağrından usandık” diyerek dışlanabiliyorlar.

HEKİM EPİLEPSİ İLACI YAZARSA ŞAŞIRMAYIN

Hastaya öncelikle ilaç rehabilitasyonu uygulanır. Banal ağrı kesici ilaçlar yerine sara epilepsi hastalarında kullanılan ilaçlar seçim edilir. Ne yazık ki ülkemizde “Hekime gittim, ağrı kesici yerine epilepsi nöbeti ilacı verdi, ben bu ilacı kullanmam” diyerek ilacını kullanmayan hastalar mevcuttur. Düşük dozlarda başlanan bu ilaçlar çoğaldırılabilir. Hatta tek ilaçla fayda görmeyen hastalarda ek olarak başka ilaçlar da başlanabilir. Hastaların büyük bir kısmı ilaç rehabilitasyonundan fayda görür ancak fayda görmeyen hastaların, dayanılmaz ağrılar suratından yaşamları altüst olur. Yaygın kanının aksine, ilaç rehabilitasyonundan fayda görmeyen hastalarda radyofrekans asabı yakma, balonla sıkıştırma ya da ışın rehabilitasyonu gibi çözümler bu hastalıkta üçüncü sıradadır.

BOŞ YERE AĞRI SÜRÜKLEMEYİN ÇÖZÜMÜ KOLAY

Başka Bir Deyişle ilaç rehabilitasyonundan fayda görmeyen hastalarda öncelikli olarak operasyon düşünülür zira öbür teşebbüssel usullerde emel asaba ‘zarar ’ vererek ağrıyı azaltmaktır.

Trigeminal nevraljinin tek kalıcı çözümü mikrovasküler dekompresyon diye adlandırılan operasyondur. Operasyon; kulağın arttan yapılan ufak bir kesiden mikroskop eşliğinde yapılır. Kafatasında küçük bir delik açılır ve asabı sıkıştıran damar bulunarak asap ile damar arasına tampon vazifeyi görecek teflon malzeme konur ya da bu sıkıştıran damar kesilerek operasyon 4 saatte bitirilir. Hastalar operasyon sonrası hafif baş ağrısı dışında mesele yaşamadan 3 gün içinde taburcu edilir.

 

.