Topuklu ayakkabı bu belirtiye yol açıyor!
Sağlık Yazıları

Topuklu ayakkabı bu belirtiye yol açıyor!

“Ne onunla ne onsuz…” Bayanların topuklu ayakkabıyla ilişkisini tek solukta anlatan en iyi söz kuşkusuz budur. Asırlardan bu güne kadının çoğalarak devam eden topuklu ayakkabı sevdası, estetik avantajların yanı gizeme pek çok sağlık meselesini de beraberinde getiriyor. Bu meselelerden bkocaman ayak bileği kilitlenmesi.

Uzun müddet giyilen topuklu ayakkabıların ayak bileği sıkışmasına neden olduğunu söyleyen ve hastalığın çoğu zaman bel fıtığıyla karıştırıldığını söyleyen Medical Park Göztepe Sağlık Kurumu Kompleksi Fizik Rehabilitasyon ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ruhsan Cihan, tıpta Tarsal Tunel Belirtiyi diye bilinen ayak bileği sıkışması meselesiyle alakalı şu balakaları veriyor:

Ayak bileğimizin iç kısmındaki kemiğin artta aynen el bileğinde olduğu gibi asap ve ayak başparmağının bükülmesini sağlayan tendonların geçtiği tunel bulunur. Bu tunelin içinden geçen asap muhtelif sebeplerden dolayı sıkışabilir.

Tunelin içinden geçen asaplarda oluşabilen rastgele bir mesajım bozukluğu Tarsal Tunel Belirtisine yol açar, şahıs ayağını hareket ettiremez. Uzun müddet yüksek topuklu ayakkabı giyen bayanlarda bu hastalığa sık tesadüfmek olası.

BEL FITIĞIYLA KARIŞIYOR

Hastalık verdiği belirtiler sebebiyle en çok bel fıtığı ile karıştırılıyor. Şikayetler belde oluşan asap kökü basılarının oluşturduğu belirtiler ile neredeyse aynı.

Hastalar çoğunlukla ayak parmaklarında, topukta, ayak tabanında, ayak bileğinde ağrı, yanma ve baldıra dağılan ağrı şikayetiyle geliyor. Yaşanan ağrı şahısları gece uykudan uyandırabilecek kadar şiddetli olabiliyor.

Hastalarımız genellikle bize belinde bir mesele olduğunu düşündüğü için geliyor. Ayrıca, topuk dikeni, plantar fasciitis gibi hastalıklarla da karıştırılabiliniyor. Bu sebeple bu belirtilerde doğru teşhisi koyabilmek için iyi bir fizik tetkik ve EMG muayeneyi gerekiyor.

ŞEKER HASTALARINDA SIK GÖRÜLÜYOR

Tarsal tünel belirtiyi 40-70 yaş arasındaki bireylerde daha sık görülüyor. Diyabet şeker hastalarında görülme sıklığı ise daha fazladır. Zira diyabet, asap mesajımında bozulmaya yol açan bir hastalıktır.

Ayak bileğinde oluşan burkulmalara ve değişik travmalara bağlı tendon üzerinde oluşan ödem veya enflamasyon hastalığın tetiklenmesine neden olabiliyor.

Ayak bilek kırıkları neticeyi oluşan kemik deformiteleri de Tarsal Tuneli tetikleyebilir. Düz taban olan, ayak bileğini fazla kullanan, fazla ayakta duran bireylerde tehlike altındadır. Uzun yol sürücülerinde, garsonlarda, ev işi yapan bireylerde de daha sık görülmektedir. Tabi kilo aşırılığı da hastalığı tetiklemektedir.

KESİN TANI İÇİN EMG KOŞUL

Biz hastalığı ortaya sevideyken tuttuğumuzda ilaç rehabilitasyonu ve Fizik Rehabilitasyon öneriyoruz. İstirahat bandajları, ayağın yukarıyada yakalanması, asap mesajımını tertip eden ilaçlar rehabilitasyonumuzu basitleştirmektedir. Genellikle hastalarımız başka tanılar ile ilaç kullanmaya başlamış oluyorlar.

Bu sebeple hastanın fizik tetkikinin ayrıntılı bir biçimde yapılıp, değişik hastalıklardan ayırımın iyi bir biçimde yapılması gerekmektedir. Tarsal tünel belirtiyi göz arkasını edilmemelidir. Kesin tanı için EMG çekilmesi ehemmiyetli.