Takma diş kullanan şahıslar neden kilo alıyor? Takma diş ile kilo almanın bağlantısı var mı?
Sağlık Yazıları

Takma diş kullanan şahıslar neden kilo alıyor? Takma diş ile kilo almanın bağlantısı var mı?

Takma diş kullanan insanların öbürlerine göre daha fazla kilo aldığını öğreniyor muydunuz? Peki bunun sebebi nedir? Takma dişler yediklerimizi yeterince iyi ayrılamıyor mu? Uzmanların mevzu ile alakalı yaptıkları açıklamaları sizler için derledik…

İngiliz bilim insanları, takma diş kullanıcılarının çiğnemesi güç olduğu için sağlıklı besinleri seçim etmeyerek yetersiz beslendiğini ortaya çıkardı. King’s College London analistleri, takma diş kullananların besleyici yiyeceklerden yoksun kaldığını bildirdi. Sebze, meyve, kuruyemiş ve et gibi besleyici besinleri harcayamayan hastaların, kemik çatlaması ve kırılması riskinin daha yüksek olduğu da bildirildi.

Araştırma takımından Dr. Wael Sabbah, aktif çiğneyebilmenin yaşlılarının kas-iskelet sistemi sağlığı için büyük ehemmiyet taşıdığını kaydoldu. Dr. Sabbah, “Kemik sağlığını iyileştirmeyi kasteden mücadelelerin çoğunluğu beslenme stratejilerine sabrediyor, dişlerin yaşlıların perhizi üzerindeki etkisi ise ilgisizlik ediliyor” ifadelerini kullandı.

ŞEKER HASTALIĞINA NEDEN OLABİLİR

Diş doktoru Pertev Kökdemir ise mevzuyla alakalı şu açıklamaları yaptı: “Takma diş kullanımında takmaya alışma açısından büyük güçlükler oluşabiliyor. Sosyal yaşantısı faal olarak devam eden bireylerde takma takma dişlerle besinleri iyice çiğneyerek yemek yerine, az ölçüde besini çok fazla çiğnemeden yutmak bir refleks olarak seçim edilebiliyor.

Natürel ki bu gidişatta takma takma kullanan şahıslar az yemelerine karşın çiğneme bütün olmadığı için sindirimin birinci aşaması olan ağız içi sindirim reelleşemiyor; bu da, besinlerin bedene yapacağı verimden yoksun kalmaya, fazla kiloya ve bunun yanında yüksek şeker gibi hastalıklara yol açabiliyor.”

BİR GÜNDE İMPLANTLARA KAVUŞURLAR

Takma takma kullanması gereken hastalarımıza günümüz teknolojik ihtimalleriyle implant tedavisi ile sabit porselen dişler yapabilmekteyiz” diyen Diş Doktoru Pertev Kökdemir, “Hatta ağzında çok sayıda dişi olup hepsinin çekilmesi gereken hastalarımızda şayet kemik gidişatı uygunsa bir günde sabit diş yapılabilir.

Böylece damak takmayı kullanması gereken şahıslar implant tedavisi ile bir gün içinde sağlıklı ve ağzından çıkmayan sabit dişlere kavuşabilir. Bu sayede hastalarımızın takma yapıştırıcısı gibi ara casuslar kullanmalarına da gerek kalmaz. Ayrıca damak takmalarının 5-10 sene arasında yenilenmesi lüzumludur. Oysa sabit dişlerde bu lüzumluluk yoktur” diyor.