Genel Sağlık

Gebelikte alarm gidişatı!

..

.jpg

Medline Harekâtlardan Mesul Dr. Barış Mutluer anne adaylarının en fazla karşılaştığı acil gidişatlardan bahsederek, anne adaylarına bazı tekliflerde bulunuyor.

14262.jpg

Hamilelerin karşılaşabileceği acil durumlar

Hamilelik sürecinde; kanama, karında şiddetli ağrı, kesintisiz kusma ve baş ağrısı, suyun gelmesi ve embriyonun hareketsizleşmesi gibi gidişatlarla karşı karşıya kalınması halinde acil müdahale gerekir. Bu gibi gidişatlarda, ilk olarak acil destek çağırmalı ve destek gelene kadar anne adayı durgunlaştırılmalı ve vaziyetin değişmesi halinde müdahale etmeye hazırlıklı olmak gerekir.

15016.jpg

Emniyet kemerini nasıl takmak gerekiyor?

Emniyet kemeri karının alt bölgesinden ve omuzdan saracak biçimde, aynı zamanda göğüsün bütün ortasına gelecek biçimde bağlanmalıdır.

Sağlık kuruluşundaki hekimler annenin ve bebeğin sağlık gidişatına göre gereken rehabilitasyonu uygulayacaktır.

15017.jpg

Gebelikte bayılma olayları klasik midir?

Gebelikte baş dönmesi vertigo ve bayılma hissi sık yaşanan şikâyetlerdendir. Bu yarıyılda rahmin fazla gelişmesine bağlı rahime giden kan ölçüyü çoğalır ve bundan dolayı beyin gibi değişik uzuvlara anlık olarak kan pompalanmasında bir eforluk oluşabilir, bu da baş dönmesi veya bayılma hissine neden olabilir. Hamile bir kadının bayılması vaziyetinde sırtüstü değil sol tarafına yan yatırılmalıdır. Gebelikte rahim, kanı kalbe geri taşıyan damarın üzerinde bulunur, bu nedenle kalp masajı uygulamaları ancak yan yatırdıktan sonra yapılabilir. Kalp masajının, şuurlu/eğitimli bireyler tarafından yapıldığında bereketli olan bir uygulama olduğu ustan çıkarılmamalıdır.

15018.jpg

İlk aylarda kanama görülür mü?
Gebelikte ilk 8 haftada olan kanama, dış hamilelik bulgusu olabilir.

Bu gibi bir gidişatta kanama az da olsa, şipşak hekime gidilmelidir.

12884.jpg

Düşük nedir?

Gebeliğin ilk 23 haftası içinde görülebilen kanamaların nedeni de düşük yapılmasıdır. Bu gidişatta bulgunun şiddetine göre ya hekimine ya da sağlık müessesesine gidilmelidir. Bazı gidişatlarda kanda plasenta ve embriyo parçaları bulunmaktadır. Bu tip bulgularda kesinlikle en yakın sağlık kurumuna gidilmeli ve rahimdeki tüm parçaların çıktığından emin olunmalıdır.

15015.jpg

Gebeliğin son yarıyıllarında kanama olursa ne yapmak gerekir?

Gebeliğin 23 ’namcı haftasından sonra yaşanabilecek ağrılı ya da ağrısız her cins kanama vaziyetinde hemen hekimine gidilmelidir. Çünkü bebeğin hayatını tehdit eden bir vaziyet söz mevzusu olabilir.

4284.jpg
.