Tahinin faydaları kemikleri geliştiriyor!
Sağlık Yazıları

Tahinin faydaları kemikleri geliştiriyor!

 Genellikle kahvaltılarımızda tükettiğimiz tahinin insan sağlığına ne kadar faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Kalsiyumun kaynağı olarak kabul edilen bu besin kalp sağlığını korumaktan tutun da bağışıklık sistemini güçlendirmesine kadar pek çok konuda yarar sağlamaktadır. Elmaelma.com olarak tahinin bilinmeyen faydalarını sizler için hazırladık. Siz de bu bilgilerden sonra eminiz ki sofralarınızdan asla eksik etmeyeceksiniz. Peki tahinin bilinmeyen faydaları neler? Tahin hangi hastalıklara iyi geliyor? İşte tüm merak edilenler! 

KALSİYUM KAYNAĞI BİR BESİNDİR 

Susam tohumunun ezilmesi ile elde edilen tahin kalsiyumun kaynağı olarak kabul edilen bir besindir. Ülkemizde genellikle kahvaltılarda tüketilen tahin bazı ülkelerde farklı amaçlarlada tüketilmektedir. Örneğin; Irak’ta susam yağı olarak kullanılan tahin, Hindistan’da ceviz ile karıştırılıp çerez olarak yenilir. İsrail ve Japonya’da ise genellikle sos olarak tüketilir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEKTEDİR 

Tahinin insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. İçeriğinde kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, demir, bakır ve çinko gibi minerallerle birlikte E vitamini bulundran tahin bağışıklık sistemini dengelemektedir. Günde bir kase tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. 2 kaşık tüketildiğinde vücuttaki tüm toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. 

KEMİK GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAMAKTADIR 

Tahin aynı zamanda kemik gelişimine de katkı sağlamaktadır. Beyin sağlığı için oldukça faydalı olan tahin kardiovaskuler hastalıkları önler.

CİLDİN IŞILDAMASINI SAĞLAMAKTADIR 

Tahinin faydaları bunlarla da bitmiyor. Saçların hücre yapısını kuvvetlendiren tahin özellikle cilde sürüldüğü zaman cidlin ışıdamasını sağlamaktadır.