Genel Sağlık

Kronik yorgun musunuz, hasta mı?

,,,

.jpg

Kış mevsimi geldi; hastalıkları da beraberinde getirdi. Özellikle kış aylarında daha fazla görülen üst solunum yolu problemlerinin nedeninin mi sonucunun mu kronik yorgunluk olduğunu Hisar Intercontinental Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Seyhan Alkan’dan öğrendik…

21507.jpg

-Stres altında mısınız?

-Kendinizi tükenmiş mi hissediyorsunuz?

-Diyetinizi mi değiştirdiniz?

-Yeterince dinlenemiyor musunuz?

-Uykunuzun kalitesi mi yok?

-Bu aralar çok mu yoğunsunuz?

-Tıbbi problemler mi yaşıyorsunuz?

-Kullandığınız ilaçlar mı sizi yorgun düşürüyor?

-Psikolojik nedenlerle mi yorgun hissediyorsunuz?

35399.jpg

Vücut oksijenlenmesi bozulur. Oksijen yetersizliğinin belirtileri ise başağrısı, bitkinlik, yorgunluk, çalışma gücünün zayıflaması, yaşam sevincinin azalması, erken yaşlanma, hayati önem taşıyan organların yıpranmasıdır.

Oksijen yetersizliğinde damarlar, beyin, kalp, eklemler, omurilik ve akciğerlerde fonksiyon bozuklukları meydana gelir ve çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir. Üst solunum yolu oksijenin vücuda giriş kapısıdır. Oksijenin akciğerlere dolayısıyla vücuda ulaşabilmesi için üst solunum yolumuzun açık ve sağlıklı olması gerekir.

33170.jpg

Kış aylarında bulaşıcı viral hastalıklar, alerjik hastalıklar, hava kirliliği gibi nedenlerle üst solunum yolu problemlerinin sıklığı 4-5 kat artar. Anatomik ve kronik üst solunum yolu problemleri olan insanların şikayetleri daha sık, daha inatçı ve daha uzun sürer.

Çok sık doktora başvurmak ve çok sık ilaç kullanmak zorunda kalırlar. Bu nedenle yorgunluk, bitkinlik, isteksizlik artar. İş hayatı verimliliği ve sosyal ilişki performansı, ruh sağlığı bozulabilir. Vücudumuzun ihtiyacı olan oksijen miktarını karşılamayan bedenlerde yorgunluk kaçınılmazdır.

Bu nedenle hava yolumuzu tıkayan burun içi eğrilikler, burun eti büyümeleri, kronikleşmiş ve fark edilmeyen kronik sinüzitler, alerjiye bağlı burun içinin yaygın şişmesi, geniz eti, yumuşak damak ve küçük dil iriliği, pozisyonu, bademciklerin normalden çok iri olması, dilimizin iri ve ağız boşluğuna sığmaması, çenemizin küçük ya da geride yerleşmesi, ses tellerimizde yerleşen polipler de kronik yorgunluk sebebi olabilir.

29822.jpg

Kış ayı geldiğinde çok sık hastalanıyor, çok sık ilaç kullanıyor buna rağmen hastalığınız geçmiyorsa,

Yorgunluk, bıkkınlık, tükenmişlik hissiniz artıyor; iş performansınız azalıyorsa bütün bunlara kulak burun boğaz bölgenizdeki şikayetleriniz (Hava yolunu tıkayan burun içi eğrilikler, burun eti büyümeleri, kronikleşmiş ve fark edilmeyen kronik sinüzitler, alerjiye bağlı burun içinin yaygın şişmesi, geniz eti, yumuşak damak ve küçük dil iriliği, pozisyonu, bademciklerin normalden çok iri olması, dilin iri ve ağız boşluğuna sığmaması, çenenin küçük ya da geride yerleşmesi, ses tellerimizde yerleşen polipler de kronik yorgunluk sebebi olabilir.) artarak ekleniyorsa, burun tıkanıklığı, sabahları olabilen hapşırma, burun ve boğazda kaşıntı, boğazda gıcık ve geniz akıntısı hissi, yorgunluk, baş ağrısı, sürekli soğuk algınlığı olma haliniz varsa yorgun değil hasta olabilirsiniz.

25494.jpg

Çoğu zaman baş ağrısıyla özdeşleşmiş olarak bilinen kronik sinüzitin (ki bu bilgi yanlıştır. Kronik sinüzitte sıklıkla baş ağrısı yoktur, yeni ataklar sırasında baş ağrısı başlar) sonucunda kronik yorgunluk ortaya çıkar. Kronik sinüzit 3 ayı geçen bazı şikayetlerle tanı konulan bir hastalıktır.

Bu şikayetler burun tıkanıklığı, koku alamama, kronik yorgunluk, ağız kokusu, kuru öksürük, seste değişiklik, geniz akıntısı, boğazda rahatsızlık hissi, kış enfeksiyonlarının standart iyileşme süresinden (7-10) gün çok daha uzun sürmesi, kısa aralıklarla tekrar etmesidir.

26322.jpg

Burun kıkırdak-kemik eğriliği (deviasyon) ve burun eti büyümesi (konka hipertrofisi) problemi olan hastalar için kış mevsimleri çok sıkıntılı geçer, burun tıkanıklığı çok daha belirginleşir, sık sinüzit atakları gerçekleşir, basit viral enfeksiyonlarda antibiyotik kullanmak gerekmez iken kıkırdak-kemik eğriliği ve burun eti büyümesi problemi olan hastalarda doğal direnç mekanizmaları bozulduğu için sıklıkla antibiyotik kullanımı ile sonuçlanan bakteriyel enfeksiyonlar gelişir.

Uykuda nefes alma probleminin artması oksijen alınan miktarını düşürdüğünden yorgunluk ve baş ağrısı şikayetleri belirginleşir.

21506.jpg

*Günde ortalama 8 saat uyuyun.

*Düzenli beslenin.

*Hızlı yemek yemeyin.

*Fastfood gıdalardan uzak durun.

*Uykudan 2 saat önce gıda alımını kesin.

*Bol su tüketin.

*Düzenli egzersiz yapın.

*İdeal kilonuzu koruyun.

*Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarında bilinçsiz antibiyotik kullanmayın.

*Alerjik rahatsızlıklarınız varsa doktor kontrolünde ilaçlarınızı düzenli olarak kullanın.

13106.jpg