Sütun kanserine karşı 1344 basamak!
Kanser

Sütun kanserine karşı 1344 basamak!

Daha Önceki Ulusal Basketbolcu dev adam İbrahim Kutluay, sütun kanserine karşı tırmandı!

Sütun kanserine karşı tırmanış koşusunu kazanan üniversite talebesi Coşkun Mutlu 12 saniyede 1344 basamak çıktı!

2. Sütun Kanseri Bilinçlendirme Koşusu,“Sütun kanserine karşı harekete geçin!” sloganıyla Sapphire’de asıllaştırıldı. Sütun kanseri hakkında cemiyeti bilinçlendirmek emeliyle, Türk Sütun ve Rektum Cerrahisi Derneği ve Tıbbi Onkoloji Derneği önderliğinde, Merck Serono İlaç dayanağıyla“Sütun Kanserine Karşı Harekete Geçin” Bilinçlendirme Koşusu tertip edildi. Bu sene 2. kere tertip edilen Sütun Kanseri Bilinçlendirme Koşusu ile kumpaslı sağlık taramaları ve erken teşhisle sütun kanserinin rehabilitasyon edilebilir bir hastalık olduğu vurgulandı. Daha Önceki Ulusal Basketbolcu İbrahim Kutluay’ın startıyla başlayan koşunun bcerahatçisi 12 dakika 54 saniye ile üniversite talebesi Heyecan Mutlu oldu. Mutlu, New York’ta tertip edilen ananesel Empire State koşusuna katılma hakkı kazandı.

Sütun kanseri hastalığıyla gayret etmiş ve gönüllü bireyler, İstanbul Sapphire binasında 236 metre, 56 kat ve 1344 basamak çıkarak, sütun kanserinin egzersiz ve sağlıklı beslenme ile de önlenebilir bir hastalık olduğuna dikkat çektiler.

Daha Önceki ulusal basketbolcu İbrahim Kutluay’ın da katıldığı tırmanış sonunda, bayanlar ve erkekler kategorisinde derece yapanlar ile en süratli zamanda tırmanışı hakikatleştiren katılımcılara mükâfatları verildi.

Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın, sütun kanserinin erken tanı ve doğru rehabilitasyon ile önlenebilir bir hastalık olduğunu vurguladı. “Hastalığa tutulmuş bireyler için her şeyin sonu gelmiş değildir” diyen Yalçın, sütun kanseri rehabilitasyonunda reelleştirilen son büyümeler ile hastalığın aynı zamanda rehabilitasyon edilebilen bir hastalık olduğunu söyledi.

Türk Sütun Rektum Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Dursun Buğra, cerrahın sütun kanseri rehabilitasyonundaki rolünden bahsetti, kolonoskopinin ehemmiyetini vurguladı, erken teşhis ile hastalık oluşmadan polip evresinde tutma ve hastalıktan kurtulma kaderinin altını çizdi.

Sağlık Bakanlığı’ndan Doç. Dr. Murat Gültekin, Türkiye’de sütun kanseri istatistiklerinden bahsetti, sütun kanserini önlemeye müteveccih alınanı temkinleri ve KETEM’lerde yürütülen fiyatsız kanser tarama programlarını anlattı.