"Süt içemeyenler maden suyu harcasın" teklifi.
Sağlık Yazıları

“Süt içemeyenler maden suyu harcasın” teklifi.

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yiyecek Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Utku Çopur, laktoz intoleransı sebebiyle süt içemeyen çocukların ve erişkinlerin, kalsiyum lüzumunu maden suyundan karşılayabileceğini söyledi.

Çopur,  yaptığı açıklamada, kalsiyum mineralinin insan bedeninde özellikle kemik, diş, adale ve kalp sıhhati için son derece ehemmiyetli olduğunu vurguladı. 

Kalsiyumun en ehemmiyetli kaynağının süt ve süt mahsulleri olduğunu ancak bazı şahısların muhtelif sebeplerle bunları harcayamadıklarını belirten Çopur, kalsiyum noksanlığının kemik ve diş sıhhatinde bozulmalara, adalelerde zayıflamaya yol açabileceğini aktardı. 

Çopur, bu noktada maden suyunun iyi bir alternatif olduğuna işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu: 

“Sütte bulunan ve ‘süt şekeri’ denilen laktozun bütün olarak hazmedilmemesi gidişatı olan laktoz intoleransı sebebiyle süt içemeyen çocuklar ve erişkinler, kalsiyum lüzumunu maden suyundan karşılayabilir. Özellikle büyüme çağındaki çocukların günlük iki kadeh maden suyu harcaması hem kemik sıhhatleri açısından hem de gereksinim dinledikleri günlük kalsiyum ölçüsünün karşılanması bakımından son derece ehemmiyetlidir. Ayrıca maden suları yağ, karbonhidrat ve kolesterol de kapsamadığından, kilo almadan kalsiyum lüzumunu karşılamak isteyenler için çok iyi bir alternatif de sunuyor.”

“BOYUN DAHA FAZLA UZAMASINA DA FAYDASI VAR”

Maden suyunun kalsiyum açısından sütten daha zengin olduğunu aktaran Çopur, şöyle devam etti: 

”Maden suyu kalsiyum bakımından çok zengin olması sebebiyle sütün iyi bir seçeneği. İki kadeh maden suyundaki kalsiyum ölçüyü, 1 kadeh sütten 50 miligram daha fazla. Bu noktada özellikle büyüme çağındaki çocukların günde 2 kadeh maden suyu harcaması hem bedenin gereksinim dinlediği mineralleri karşılaması bakımından hem de kalsiyum noksanlığının giderilmesi bakımından verimli olacağından şahsın genetik yapısının dışında boyunun daha fazla uzamasına veriminin olacağını da söyleyebiliriz.” 

Çopur, tüketim sırasında soda ile maden suyunun karıştırılmaması gerektiğine de değinerek, şu bilgileri verdi:

”Maden suları yer altından çıkan ve içeriğinde kalsiyum, magnezyum, florür, iyodür, sodyum, potasyum, sülfat ve demir gibi mineralleri barındıran natürel sular. Buna rağmen suni soda ise sulara sodyum bikarbonat ilave etmek suretiyle, tekniğine göre hazırlanan karbondioksit ile gazlandırılmış mahsulü ifade eder. Takribî olarak 70’den fazla mineral kapsayan maden suyu, natürel ve mineralli su olduğu için cildi gençleştirir, bedendeki asit ve baz balansını sağlar, bayanlarda selüliti maniler, kalp, adale ve asap sisteminin daha sıhhatli çalışmasını sağlar.”