Stresle Gayrette 15 Kural
Psikoloji

Stresle Gayrette 15 Kural

Gerek konutta yerine getirmek zorunda olduğunuz mesullükler suratından, gerekse işteki karmaşa suratından konuta geldiğinizde kendinizi gerilmiş, kopmak üzere olan bir ip gibi mi seziyorsunuz? Yaşamınızı hakimiyet etmek kendi elinizde.

1- “Günde en az bir öğün balanslı beslenin.”

Zinde bir sağlık ve strese karşı dayanıklılık için beslenme çok ehemmiyetli.Kumpaslı bir beslenme tasarıyı hububatlar ,meyva ve sebzeler,günlük süt ,yoğurt,yumurta gibi protein bakımından zengin gıdaları kapsamalı,şeker,yağ ve tuz bakımındansa yoksul olmalıdır.

Ayrıca stresle başa çıkmada tesirli olan B ve C vitaminlerinden yeterli derecede aldığınızdan emin olun.B vitamini bütün hububatlar,yumurta fındık ve kırmızı etlerde, Cvitamini ise turfanda meyva ,yeşil yapraklı sebzelerde bol ölçüde bulunur.

2- “Geceleri en az yedi,sekiz saat uyuyun.”

Kronik uykusuzluk bitkinliğe yol açar ki bu da üretkenliğinizi ve stresle başa çıkabilme marifetinizi eksiltir.Haftad a en az 4 gün yedi sekiz saat uykuya lüzumumuz var.En iyi biçimde dinlenemek için yapmanız gereken şey her gün aynı saatte yatağa girerek,aynı saatte uyanmak.İçki ,nikotin ,kafeinden ve yatmadan evvel yatağa girmekten kaçının .

3- “Hekiminizin önerilerine uyun.”

Şayet hipertansiyon,kalp rahatsızlıkları,şeker hastalığı,veya sırt sızılarınız varsa hekiminizin laflarından dışarıya çıkmayın. Ayrıca kumpaslı olarak check up yaptırın.

4- “Haftada en az üç defa spor yapın.”

Aksatmadan ,çok ağır olmamak üzere kumpaslı olarak yapılan egzersizler kalbi güçlendirir,dolaşımı süratlendirir,kolestrol seviyesini indirir, bunun yanında stres atmanıza da dayanakçı olur . Haftada en az üç defa yapacağınız egzersizlerle misalin yürüyüş,bisiklete binmek,yüzmek gibi ,hem kafanızı tüm meselelerden temizletin,hem de forma girin. Ancak fazla yorulmaktan kaçının.

5- “Aldığınız kafein ölçüsünü sınırlayın.”

Fazla ölçüde kafein sıhhatinize hasar vererek strese yatkınlığınızı artırır. Sizi sabırsız,asaplı yapar,yemek ve uyku kumpasınızı bozar. Ayrıca yediğiniz besinlerde bulunan B ve C vitaminlerinin işlevliğini eksiltir. Kafeinin aniden bırakılması ise başağrısı,tedirginlik,bunalım,ve evhama neden olabilir. Bu sebeple aşırıca çay,kahve içiyorsanız her gün birer bardak eksiltmek kaydıyla minimum seviyeye indirin.

6- “Sigarayı bırakın.”

Çoğu sigara tiryakileri nikotinin hafifletici olduğunu söyler. Halbuki sanılanın bütün tersi bu zehir, beden sistemine bağımlılık yaratan bir stres daha ilaveler. Şayet sigarayı bırakmak için takviyeye lüzum dinliyorsanız sigarayı bırakmak isteyen bir dostunuzla bu işi deneyebilirsiniz veya bir psikoloğa başvurabilirsiniz.

7- “Haftada dört bardaktan fazla içkili meşrubat içmeyin.”

Bazı insanlar stres dolu bir günün akşamında aşırıca içerek hafifleyeceklerini düşünürler. Ama reelde içki bedenin kimyevi balansını bozarak kan dolaşımını aniden süratlendirir ve tansiyonun yükselmesine neden olur. Fazla içki stresinizi eksiltmek yerine arttırır.Bunun yerine yürüyüşe çıkabilir,dostlarınızla birlikte olabilir veya hafif bir müzik dinleyebilirsiniz.

8- “Kilonuzu hakimiyet edin.”

İnsanın kendi fiziksel görünümüyle barışık olması stresle başa çıkabilmesinde en dayanakçı etmenlerden bkocaman. Kendinizi beğenmeniz demek aynı zamanda kendinizi güçlü sezmeniz demektir. Ancak cılızlarken dikkat edin asaplarınız da zayıflatmasın. Süratli kilo verdiren rejim listeleri aynı zamanda asaplarınızı da zayıflatmak için birebirdir. Bunun yerine yağı ,şekeri eksiltin,lifli ve taze gıdaları yemeğe özen gösterin. Yalnızca acıktığınızda,bunaldığınızda,üzüldüğünüzde,stresli olduğunuz zamanlarda yemek yemekten de vazgeçin.

9- “Hoşlandıklarınızı bulduğunuz her fırsatta öpün, sarılın”

Araştırmalar kumpaslı olarak alaka gören ve başkalarına şefkat gösteren insanların daha uzun yaşadığını ve daha sağlıklı olduğunu gösteriyor. Stresli geçen bir günün ardından hoşlandığınız insanla en az onbeş dakika baş başa kalın.

10- “Akrabalarınızla ilişkilerinizi devam ettirin.”

Efor vaziyetlerle karşı karşıya kaldığınızda ,aileniz en yakın ve en büyük manevi yardımı sağlar. Şayet yakın oturduğunuz ama dürüst olmadığınız akrabalarınız varsa ,daha sık görüşmeye çalışın.Ara gizeme uğrayıp hatırlarını mesele,akşam yemeğine davet edin. Şayet yakınınızda değillerse telefon açın,özel günlerde kartlar atın. Unutmayın ki insanların her zaman birbirlerinin teklif ve desteklerine lüzumları vardır.

11- “Finansal geleceğinizi tasarlayın.”

Para stresle başa çıkmada ehemmiyetli bir kaynaktır. Paranız olduğu zamanca kendinizi güvende sezersiniz,yarınla alakalı kaygılarınız en aza inmiş olur . Bu sebeple eşinizle bir araya gelerek aile bütçenizi tasarlayın ve bu bütçeden arttırabileceğiniz para ölçüsünü belirleyin.

12- “Dini bağlarınızı güçlendirin.”

Dini inançlar,kendinizi yanlız ve naçar sezdiğinizde ,size destek verebilecek güçlü bir kaynaktır. Güven duygusu ,kendini huzurlu sezmek,yaşama bir anlam ve emel vermek yaşadığınız stresi eksiltmeye takviye eder.

13- “Sosyal etkinliklere katılın.”

Sosyal klüpler, organize bir biçimde insanlarla bir araya gelerek aynı alaka ve emelleri paylaşmayı sağlar. Burada edindiğiniz dostlar sizinle pek çok mevzuda iş birliği yapabilir ve destekte bulunabilir.Hayır müesseseleri,parti kolları,spor klüplerine abone olmayı deneyin.

14- “Güvenebildiğiniz yakın dostlar edinin.”

Kendinize yakın sezdiğiniz,gizemlerinizi paylaştığınız,yakın bir dost özel yaşamınızın ehemmiyetli bir parçasıdır. İngiltere de yapılan araştırmalar oldukça yoğun stres altında olan ve hiç bir yakın dostu olmayan bayanların ,yakın dostu olanlara kıyasla daha fazla stres yaşadığını ortaya koymuş. Atalarımız boşuna konut alma komşu al dememişler.İyi bir dost makûs günlerinizde de yanınızda olarak tasanızı paylaşır.

15- “Negatif duygularınızı kafanızdan atın.”

Hiddet,evham ve bunalım duyguları strese girmek için birebirdir. Bu cins duygulardan sıyrılmaya çalışmak strese karşı direncinizi çoğaldırır. Duygularınızı pozitif istikamette ifade edin,iyimser olmaya çalışın.Sabırlı ve önlemli olun,vakaların negatif neticelerine karşı kendinizi evvelden hazırlayın.