Stresin Romatizması Olur mu?
Nörolojik Sorunlar

Stresin Romatizması Olur mu?

Bir cinsli geçmeyen ve dolaşıcı ağrılarınız mı var?

Özellikle ruhsal gerilim yaşadığınız zamanlarda ağrılarınız tutuşuyorsa bir nevi “stres romatizması” da dediğimiz “fibromyalji” akla gelmelidir. Dolaşıcı adale ağrılarına neden olan ve rehabilitasyonda ağrı kesicilerin yanı gizeme antidepresana da lüzum dinlenen fibromyalji mevzusunda merak edilenleri Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz anlattı.

Ruhsal gerilim sonrasında ortaya çıkan fibromyalji en genel anlamıyla, bedenin dışarıdan gelen stres kaynaklarını, çaba emeliyle romatizmal sürece dönüştürüp gevşeme sağlamasıdır. Aralıksızı olan ve dolaşıcı ağrılar biçiminde kendini gösteren fibromyalji, özellikle stres gidişatlarında ortaya çıkıyor. Bu istikametiyle maskeli bunalım ve somatizasyon bozukluğu ile çok karıştırılan stres romatizması, otonomik sistemi de negatif etkilediğinden mide ve bağırsak problemlerine de yol açabiliyor.

Fibromyalji Bayanları Vuruyor!

Migren ve panik hamle gibi başarılı bayanların hastalığı olan fibromyalji, başarı mevzusunda istekli, mükemmeliyetçi ve titiz bayanlarda daha sık görülüyor ve devamlı nüksetmesi ile rehabilitasyon edilemeyen bir hastalıkmış imajı veriyor.

Ülkemizde takribî 1,5 milyon fibromyalji hastası olduğunu vurgulayan Dr. Yavuz, bu hastalığın en ehemmiyetli özelliğinin ilaçlarla rehabilitasyon edilmesine karşın yeni stres gidişatlarında yine nüksedebilmesi olduğunu söyledi.

Fibromyaljide hastaların 10 da 9 unu bayanların oluşturduğunu belirten Dr. Yavuz hastaların bir kısmında da çocukluk yarıyılına ait fiziksel ya da cinsel taciz hikâyesinin bulunduğunu belirtiyor.

Kalp Hastalıklarıyla Karıştırmayın!

Adale olan her yerde görülebilen fibromyaljinin en çok breyin, omuz, göğüs ve sırt bölgesinde ortaya çıktığını belirten Dr. Yavuz bu sebeple göğüs ağrılarının kalp hastalığı gibi idrak edildiğinin altını çizdi. Kas sertleşmesine bağlı olarak ağrılı bölge hareket ettirildiğinde kütürtü sesleri çıkabilen fibromyaljide uyku bozuklukları da sık görülür. Uyku balanssızlığının olmadığı şahıslar rehabilitasyona daha iyi ve süratli yanıt verir.

Dr. Yavuz, ağrılı bir belirti olmasına karşın, yalnızca ağrı kesiciler ve kas rahatlatıcılarla düzenlenmesi muhtemel olmayan fibromyaljide hastaya anksiyete giderici ya da antidepresan ilaçlar da verilmesi gerektiğini belirtti.

Fibromyalji Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

Tanı konmadan evvel birçok sağlık kurumuna başvuran ve etrafı tarafından “hastalık hastası” olarak nitelendirilen fibromyalji hastaları öncelikle stresten uzaklaştırılmalıdır. Psikolojik destek ve ilaçlarla ya da stres unsurlarının ortadan kalkması ile hastanın düzelme sürecine girdiğini belirten Dr. Yavuz, rehabilitasyonda Magnetoterapi, biofeedback, yerel fizik rehabilitasyonlar, hipnoterapi, akupunktur, yerel enjeksiyonlar, kognitif tutum terapileri ve masaj kullanıldığını ancak en tesirli unsurun stres etkenlerinin uzaklaştırılması olduğunu söyledi.

Nöroloji Uzmanı

Dr. Mehmet Yavuz