Stres çeneyi düşürebiliyor!
Sağlık Yazıları

Stres çeneyi düşürebiliyor!

Cemiyette çene düşmesi olarak öğrenilen çene eklemi rahatsızlığı, çeneden gelen ses ile kendisini gösteriyor ve rehabilitasyon edilmezse yerinden çıkmasına bile neden olabiliyor.

Nelere dikkat edilmeli?
– Ağzın çok fazla açılmasını gerektirecek hareketlerden sakınılmalı.
– Ön dişlerle büyük lokmalar ısırılmamalı, çatal bıçak kullanılarak arka dişlerle yemek yenmeli.
– Sakız çiğnemekten sakınılmalı.
– Yalnızca tek bir eklemden ağrı geliyorsa özellikle ağrı olan taraftaki dişlerle yemek yenmeli. – Uyku pozisyonu yan veya yüzüstü değil, sırt üstü olmalı.
– Problemin şiddetine göre bölgenin sıcak yakalanması gerekebilir.
– Fındık, ceviz gibi kabuklu yemişler dişlerle kırılmamalı.
– Çiğnemeye mukavemetli sert gıdalardan sakınılmalı

34502_7.jpg

Neden oluyor?
Çene ekleminin bir kapı menteşesi gibi düşünülebileceğini belirten, Karakaş, bu menteşenin parçaları ile onların arasındaki sürtünmeyi ve travmayı önleyecek yastık işlevi gören parçanın muhtelif sebeplerle birbirleriyle geçimsiz hareket etmeleri neticesinde, çene eklemi rahatsızlığının ortaya çıktığını vurguluyor.

34502_1.jpg

Baş ve boyun ağısı
Çene eklemi rahatsızlıklarının çene ekleminde ve baş boyun adalelerinde şiddetli ağrıya, yemek yeme ve konuşma eforluğuna neden olabileceğini anlatan Dt.

Toplum içinde yemek yemek dahi mahcup edici bir gidişat olmaya başlayabilir.” diyor.

34502_2.jpg

Diş kaybına dikkat!
Hastanın yapısal, nörolojik, vasküler, hormonal ve metabolik özelliklerinin, eklem hastalıklarına olan yatkınlığını etkileyebileceğine işaret eden Karakaş, değişik sebepleri şöyle sıralıyor: “Arka dişlerin kaybı, çene yüklemesini artırarak, çene ekleminde rahatsızlığa neden olabilecek bir etmendir. sedef hastalığı Psöriazis, hastada çene eklemini de kapsayan farklılıklara neden olabilir. Ayrıca eklem hastalıklarını tetikleyen dış kaynaklı ve iç kaynaklı etkenler de bulunmaktadır.”

34502_3.jpg

Strese bağlı diş sıkma Stresle, çene eklemi hastalığı arasındaki ilişkiyi anlatırken, “Strese bağlı olarak bireyin kendini kasması ve dişlerini sıkması, surat ve baş boyun bölgesindeki adalelerde kramp görülmesine neden olabilir.

Sinem Karakaş, hastalığın cinsine göre hazırlanan eklem splintleri ile, cerrahi müdahaleye gerek kalmaksızın hastalık ilerlemeden rehabilitasyonun muhtemel olduğunu belirtiyor.

34502_4.jpg

Hastalık rehabilitasyon edilmezse
Rehabilitasyon edilmeyen ve şiddeti gitgide artan eklem hastalıkları eklem yapılarında şiddetli yozlaşmaya yol açarak kolay usullerle çözülebilecek bir sualin cerrahi uygulamalarla giderilebilecek şiddetli bir meseleye dönüşmesine neden olabilir” ihtarında bulunuyor.

34502_5.jpg

Çene eklemi rahatsızlığını bulguları
– Çene işlevi sırasında eklemden ses gelebilir.
– Ağız açılırken alt çene sağa veya sola kayabilir.
– Ağız sarihliğinde kısıtlılık olabilir.
– Ağız kapalı ya da sarih biçimde kilitli kalabilir.
– Surat ve/veya baş boyun adalelerinde ağrı olabilir.
– Kulak çınlaması olabilir.
– Yemek yeme sırasında eklemde şiddetli ağrı olabilir.
– Alt çene hareketlerinde koordinasyon bozukluğu olabilir.

34502_6.jpg
.