Genel Sağlık

Spor yaparken sakatlanmaların 7 sebebi!

.

.jpg

Yaz aylarında seçim edilen tenis, yüzme gibi spor etkinliklerinde sakatlanmaların çok olduğunu belirten Dr. Metin Uzun, bu gibi gidişatların neden olduğunu ve hangi yedi yanlış harekette sakatlanma tehlikesinin çoğaldığını anlatıyor.

29174.jpg

Isınmadan spor yapmayın!

Bu stil yaralanmaların önüne geçmek için ısınmak gerekiyor. En az 20 dakika ısınıp, adaleleri germek gerekli. Şayet spor yapacaksanız haftada beş günle başlamayın, haftada iki gün, günde 10-15 dakikalık zamanlarla başlayın. Tempoyu giderek artırarak sıhhatinizi de korur.

25931.jpg

Yüklenmelere dikkat!

Sporu bedene fazla yüklenerek yapmak, yüklenmeye bağlı kırıklara yol açıyor.

Aşil tendonunda, topuk kemiğinin üstündeki tendon kopuyor. Aşil tendonu yaralanmasının önüne şöyle geçilebilir: Yürürken, koşarken topuk üzerinde ağrı varsa aşil tendonu eskimiş demektir, bu bir sinyaldir. Kunduranın içine topuğu yükseltecek bir destek konulup spor yapılırsa korunulmuş olur.

28168.jpg

Menisküs yapan ters dönüşlere dikkat!

Genelde yaştan bağımsız ortaya çıkan yanlış dönüşler ve alınan darbeler, menisküs ve çapraz bağlarda yırtılmaya yol açıyor. Ayak değişmezken beden döndürülürse, diz üzerinde sert dönüş yapıldığından sakatlık oluşuyor. Ya da dizin üzerine düşme biçiminde bir yaralanma oluyor. Bu yaralanma cinsi profesyonel sporcularda daha az görülüyor.

28154.jpg

Dalışlarınıza dikkat edin!

Yaz mevsiminde denize ve havuza sıçrayarak girilmesi, suyun derinliğine dikkat edilmemesi sakatlıkları birliktesi getirebiliyor.

Su yeterince derin değilse, bireyin boyu da uzunsa boyundaki kemiklerde zarar alana gelebiliyor. Bu sebeple derinliği hesaplamadan sıçramamak gerekiyor.

29073.jpg

Sporuna göre pabuç seçmelisiniz!

Spor yaparken seçilen pabuç sakatlıklardan gözetebiliyor. Bu sebeple koşu pabucuyla halı sahada oynamamak, halı sahaya gidilecekse çim sahasına özel pabuçlar giymemek gerekiyor. Aksi takdirde yaralanmalar ortaya çıkıyor. Spor sırasında uygun pabuç giymemekten kaynaklanan sakatlanmalar oluyor.

27734.jpg

Spor salonlarında uzun kalmayın!

Spor salonunda bir buçuk-iki saat tüketmek doğru değil. Bedeni her gün spor yaparak daha çok hırpalarsınız. Gün boyu oturarak çalışmak, hareketsiz kalmak, bel, boyun ağrısı, bileklerde asap sıkışmasına neden oluyor.

Kısa zamanlarla yüzerek başlamak, sonra kısa zamanlar ve turlarla artırmak daha doğrudur. Yüzme en iyi spordur, hem her adaleniz ayrı ayrı çalışır, hem de her adale için ayrı alet zorunda kalmazsınız. Haftada iki-üç gün ve günde yarım saat yüzmek yeterlidir.

15258.jpg
.