Spor sakatlama neden olur futbolda çapraz bağlara dikkat!
Sağlık Yazıları

Spor sakatlama neden olur futbolda çapraz bağlara dikkat!

Şahsın yaşam niteliğini çoğaldırmada oldukça ehemmiyetli olan spor alışkanlığı zaman zaman bazı sakatlanmaları da birliktesi getirebiliyor. Spor evveli yeteri kadar ısınmama her yaştan bir çok insanın ortopedi müracaatlarının başında geliyor. Peki hangi spor dalı hangi sakatlığa neden oluyor, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Burak Önvural  mevzu hakkında bilgiler verdi.

HER YAŞTA SAKATLANMALAR OLUYOR!

Spor yaralanmaları ortopedi müracaatlarının en büyük kısmını oluşturmaktadır. Her ne kadar daha çok genç yaş hastalar gibi düşünülse de haftada 1 spor yapan orta yaş hastalar da oldukça sık spor yaralanması yaşamaktadır. Spor yaşamımızın içinde her zaman olmalıdır. 

SPOR YARALANMALARI NEDEN OLUR?

Özellikle iyi ısınmama, sporu uygun teknikle yapmamak, yeterli idman yapmamak, noksan güvenlik tedbiri ve donanım spor yaralanmalarının ana nedenleridir. Bir de yapılan spor dalına göre daha sık karşılaştığımız yaralanmalar vardır. Orta yaş ve ilerisinde, seyrek spor yapma alışkanlığı olanlarda tenis gibi patlayıcı efor gerektiren sporlarda aşil tendon yaralanmaları sık görülür.

Futbolda özellikle kasık ve baldır adele sürüklemeleri, çapraz bağ kopmaları sık görülürken basketbolda ayak bileği burkulmaları ve el parmağının kapsül yırtıkları daha sık görülür. Yeniden tenis oynayanlarda dirsekte bağ yaralanmaları yaygındır. Yüzücü ve beden geliştirme ile uğraşan sporcularda ise omuz etrafı adale problemleri ve ani adale yırtıkları olabilmektedir. 

Dikkat edilmesi gereken nokta yapılan spor dalına göre ihtiyat almak ve idman evveli ve sonrası yeterli vakitte ısınma ve esneme egzersizlerini sıçramamaktır. Yoksa sağlık ve sevinç için yaptığımız spor bizi her an sakatlık ile karşı karşıya vazgeçebilir.