Genel Sağlık

Şimdi papatyayla hoşlaşma zamanı!

Papatyayla yapılan hoşluk kürleri!

.jpg

Papatyalar günlük yaşamın kasvetlerini yatıştırırken, cildiniz için de ıslatıcı, kir giderici ve yenileyici özelliklere sahipler. Tabiatın insanlara sunduğu bu zarif çiçek sanki bir hoşluk ve sağlık iksiri! İşte size papatyayla yapabileceğiniz birkaç tarif…

42213.jpg

Papatyayla hoşluk yolculuğuna çıkmak için lüzumumuz olan 3 tatlı kaşığı papatya, 1 fincan su, 1 yemek kaşığı bal, ve 1 yemek kaşığı gülsuyu

Suyu kaynatın. Kaynamış suyun içine papatyaları atın. 5-6 dakika sonra süzgeçten geçirin. Soğuduktan sonra bal ve gülsuyunu ilave edin. Elde ettiğiniz karışımı suratınıza ve boynunuza sürün. Bu maske cildinizin beyazlaması ve kirlerden temizlemesi için oldukça etkilidir.

14202.jpg

Akşamları uyumadan evvel bir tutam papatyayı çay demler gibi demleyerek sıcak sıcak için. Papatya çayı sizi hafiflettiği gibi hazmı da basitleştirir. En ehemmiyetlisi ise rahat bir uykuya dalmanızı sağlar.

25393.jpg

Papatyalarla beraber kaynattığınız suyu buz kalıbına doldurun. Buzlukta duran bu kalıpları her sabah dairesel hareketlerle suratınızda dolaştırın. Zamanla cildinizin sıkılaştığını ve parladığını göreceksiniz.

25394.jpg

Papatyaları kaynatılmış suyun içine atın ve soğumasını bekleyin. Ayaklarınızı yarım saat kadar bu suda dinlendirin. Bu operasyon günün tüm bitkinliğini atmanıza destekçi olur.

25395.jpg

Kaynamış suyun içine bir tutam papatya atın. Tencereden çıkan buğunun dışa sızmasını yasaklayacak biçimde başınızı bir havlu ile örterek suratınızın buğuyu emmesini sağlayın. Buğunun sıcaklığına direnebildiğiniz kadar bu operasyonu yineleyin. Cildinizin gözeneklerinin arınıldığını ve pırıl pırıl olduğunu operasyon biter bitmez fark edeceksiniz.

25396.jpg

26618.jpg