Genel Sağlık

Sıhhatli ve uzun yaşamın 10 parolası!

.

.jpg

Kumpaslı uyuyun

Düzensiz uyku probleminin, ihtiyarlamayı süratlendirdiği ispatlanmıştır. Sıhhatli bir yaşam için günde altı-sekiz saat yatmaya dikat edin.

9208.jpg

İdeal kilonuzu koruyun

İdeal kilonuzun üzerine çıkmamaya özen göstermelisiniz. Zira ideal kilonuzun üzerine çıktığınızda; diyabet, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi hastalıklara yakalanabilirsiniz.

9209.jpg

Su için

Geceleri bedeniniz su almadığından dolayı, uzun vakit susuz kalır.

Vücutta su ölçüsünde eksilme olduğunda, vücütta bir araya gelen yağ ölçüyü artar.

9212.jpg

Kırmızı et yemeyin

Kırmıızı eti haftada üç kezden fazla harcamamalısınız. Çok sık yenilen kırmızı et, kolesterol ve kan yağlarınızı yükseltecektir.

9213.jpg

Süt için

Gün süresince en az iki su kadehi süt veya yoğurt harcamalısınız. Her gün almanız gereken kalsiyum ölçüyü, 1-10 yaş 800 mg, 11-24 yaş 1200 mg, daha sonraki yaşlarda 800 mg kalsiyum/gün, menopozal yarıyılda 1200 m

9214.jpg

Sebze tüketin

Kalsiyum açısından zengin gıdalar arasında yer alan yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, fındık, badem ve ceviz günde vasati 30 gr kadar harcamaya özen gösterin.

9215.jpg

Protein alın

Güçlü kemikler için her gün kilo başına 1 gram protein almalısınız.

Vücudunuzda çok rakamda bulunan benler, bu tehlikeyi arttırıyor.

9217.jpg

Çikolata yiyin

Hollanda ’da yapılan bir araştırmaya göre; günde dört gram kakao harcayan erkeklerin kalp krizi geçirme tehlikesinin, yarı yarıya düştüğünü belirtiyor. Kalp sıhhatiniz için günde ufak bir parça çikolata yiyebilirsiniz.

9218.jpg

Kahve için

Uzmanlar, günde üç fincan veya daha fazla kahve harcamanın kalın bağırsak kanserine tutulma tehlikesini %50 eksilttiğini belirtiyor.

9219.jpg
.