Sıhhate hasarlı olan moda alışkanlıkları çakma tenlerden uzak durun!
Sağlık Yazıları

Sıhhate hasarlı olan moda alışkanlıkları çakma tenlerden uzak durun!

Günümüzde moda yaşamımızın merkezinde yer almış gidişatta! Aksesuarlarından tutun pabuca kadar bir çok doğrultusuyla bizi ele geçirmiş gidişatta. Dışardan her ne kadar hoş görünse de hakikatinde moda olan her şeyi taklit etmemiz ve günlük yaşamımızda devamlı olarak kullanmamız hakikatinde sıhhatimizi tehdit ediyor. Dar elbiseler, çakma takılar bedenimizle doğrudan temas etmesi sıhhatimizden edebilir! Elmaelma.com olarak hazırladığımız sıhhate hasar veren ve farkında olarak veya farkında olamayan kullandığımız bazı elbise alışkanlıklarımızı bir araya getirdik.

DAR GİYİNMEK 

Günümüzün en gözde moda stillerinden biri de dar pantolonlar. Fakat fazla dar elbiseler, kan dolaşımı etkiliyor. Bu mahsuller, varise bile neden olabiliyor. Özellikle erkekler için cinsel sağlık meselelerine neden olabilecek özelliklere sahip bu dar elbiseleri giymeden evvel bir defa daha düşünmek gerekiyor.

SUNİ TENLER

Ten ceketler, pantolonlar her devrin modası. Ancak alınan ten mahsullerinin yapısı son derece ehemmiyetli. Yapay ten mahsuller, uzun süreli kullanımlarda cildin üzerinde ciddi meselelere neden olabiliyor. Bu mahsullerin fabrikasyon imallerinde kimyevi maddelerle beraber kullanılması ve üretilmesi sebebiyle, hem niteliksiz hem de sağlıksız olduğunu söylemek muhtemel. Hakiki ten mahsullerinden daha düşük maliyetlerde satılması ve görsel kandırmacalarla süslenmesi sebebiyle suni ten mahsulleri ne yazık ki en çok satılan mahsuller arasında bulunuyor.

SAHTE GÖZLÜKLER

Göz sıhhati son derece ehemmiyetli. Bazı gözlükler ise ucuz yapım maliyeti sebebiyle optik sırça kullanmak yerine mika ve plastik yapımdan elde edilen taklit biçiminde piyasada yer alıyor. Bu gözlükler her ne kadar şık görünüşe sahip olsa da göz sıhhatinin tehdit edecek yapıda bulunuyor. UV gözetmesi olmaması sebebiyle güneş ışınlarının göze temasını hem yasaklamıyor hem de bu ışınları daha hasarlı bir hale getirebiliyor.

TOPUKLU PABUÇLAR VE DÜZ TABAN PABUÇLAR

Modanın ehemmiyetli unsurlarından pabuçlar, genelde dış görünüş umursanarak seçim ediliyor. Oysa bayanlar, rahatlığa ve ortopediye göre uygun pabuç modelini seçmesi gerekiyor. Fazla yüksek topuklu ya da düz tabanlı pabuçlar, duruş bozukluğu, bel fıtığı ve sırt sızısı gibi meselelere neden olabiliyor.

SAHTE TAKILAR

Bayanların bırakılmaz aksesuarlarından takı, modanın bir parçası olsa da satın alınırken dikkat edilmesi gereken mahsullerin başında geliyor. Taklit takılar, ciltte ten dökülmesinden kaşıntıya, alerjiden egzamaya kadar çok ciddi sağlık meselelerine yol açıyor.