Sigaranın Az Öğrenilen Hasarları
Sigara

Sigaranın Az Öğrenilen Hasarları

Sigara içmenin, akciğer kanseri ve kronik akciğer hastalıklarının temel sebebi olduğu çok iyi öğrenilmektedir. Yeniden de, sigara içmenin sıhhate en ehemmiyetli tesiri kalp krizlerine neden olmasıdır: sigara, koroner atardamar hastalığının yolaçtığı vefatların takribî dörtte birinin muhtemel sebebidir. Tütünde, Dolaşım sistemine hasar veren bir hayli değişik kimyevi madde bulunmaktadır.

Tütün dumanındaki nikotin, kalbinizin çalışmasını zorlayan, kan tazyiki ve kalp süratini geçici olarak artıran hormonların salgılanmasına neden olarak, böbreküstü bezleriniz üzerine tesir eder.

Tütün dumanı, aynı zamanda karbonmonoksit kapsar. Solunduğunda, karbonmonoksit, son derece bedelli olan oksijenin yerini alarak eritrositlere bağlanır.

Ayrıca, sigara kalbiniz için zorunlu olan oksijen ölçüsünü azaltır.

Sonuç, her bir sigaranın kalbinize ve kan damarlarınıza az, ancak aşırıdan bir yük getirmesidir. Buna ek olarak, karbonmonoksitin kalp adaleleriniz, kan damarlarınız ve hatta kanınızın pıhtılaşması üzerine doğrudan tesiri vardır.

Sigara, belli kan hücrelerinin trombosit kümelenme maharetini artırır. Tertibat karışıktır, ancak atardamarlarda kolestrol depolanmasına neden olmak gibi bir neticeyi vardır bakınız Ateroskleroz: Nedir?.

Bu, sigaranın cemiyetimizde vefatın üçüncü sebebi olan inmeyle olan ilişkisini sarihler. Sigara içen bireyler 2 ya da 3 misli fazla inme tehlikeyi taşırlar.

Sigara aynı zamanda, etraf damarların tıkayıcı hastalığına da katkıda bulunur bakınız Kan Dolaşımı Meseleleri. Bu, egzersiz yapıldığında bacak ya da kalçalarda ağrı ve ayağın kangren olmasıyla sonuçlanabilir.

Özellikle 35 yaşın üzerinde, doğum hakimiyet hapları kullanan bayanlar, kalp ve damar hastalıklarıyla ilişkili ciddi tehlike taşırlar. Tehlike son derece ciddidir.

Sigara, koku ve tat alma duyularını körelterek, yemek yemekten daha az zevk alınmasına yol açar. sigara ayrıca, peptik ülserin iyileşmesine mani olur bkz. Peptik Ülser ve nüks etme tehlikesini artırır.