Sigara Nreel Bırakılır ?
Sigara

Sigara Nreel Bırakılır ?

Sigara içenlerin çoğu, tütün kullanımının ve özellikle sigara içmenin sıhhate hasarlı olduğunun bilincindedirler. Sigara içen çoğu kişinin anlayamadığı şey ise, sigaranın, duyguları ve davranışı etkileyen kimyasal maddeler içeren bir alışkanlık olduğudur.

Sigara kullanan kişi, kanında belli bir nikotin düzeyini sağlamak için sigara içer. Birkaç saat sigara içmezse, bu düzey düşer ve sigara kullanan kişi sinirli ve tedirgin olur, çünkü sigaraya gereksinimi vardır. Tek bir sigara içilmesi ise, tüm bu şikayetleri ortadan kaldırır, sigara içimi, sigara içmeyen kişide sinirliliği ortadan kaldırmaz. Sigaranın ortadan kaldıracağı tek sinirlilik hali, nikotinin kesilmesinden dolayı meydana gelen haldir.

Nikotin, alışkanlık yapan bir madde olduğundan, sigarayı bırakmak efor olabilir. Hatta, çoğu kişi, ilk girişimlerinde zafersiz olurlar. Ancak, sigarayı bırakmak efor olsa da olanaksız değildir Her ne kadar önceki girişimlerinde zafersiz olsalar da, Amerika Birleşik Devletleri De senede 3 milyon kişi bunu muvaffak olmaktadır. Çoğu insanın ilk girişimde zafersiz olmasının nedenleri ise, kaç tane ve ne kadar zamandır sigara içtiklerine, sigaraya karşı duyarlılıklarına ve sigarayı bırakma girişimine ne kadar iyi hazırlandıklarına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Unutmayın, başarısızılığa uğramış bir ya da birden fazla girişimden sonra bile denemeyi bırakmak için hiçbir neden yoktur. Şayet, geçmişteki çabalarınızla bunu başaramadıysanız, cesaretiniz kırılmasın. Bunun yerine, deneyimlerinizden birşeyler öğrenin ve başka bir sigara bırakma tarihi belirleyin, sigarayı bırakmak için kesin karar ve bunu izleyen bir girişim, zaferli olabilir ve sizin ve diğerlerinin sıhhati için miktarlamaz önem taşıyabilir.

Sigarayı Bırakma Yöntemleri

Sigarayı bırakmak için mükemmel bir plan ya da teknik yoktur. Ancak, zaferli sigarayı bırakma yöntemlerinde ortak olan şey, sigarayı bırakmanın kolay olmayacağı gibi gerçekçi bir beklentiyle kesin kararın verilmesidir.

3 ila 10 gün arasında sigarayı kesmeye bağlı fiziksel şikayetler yasayabilirsiniz. Bu şikayetler azalmaya başladığında, geçmişte alışkanlık olarak bir sigara yakacağınız zamanlarda yemekten sonra ya da direksiyon başında sigara içmek için bir güdü duyabilirsiniz.

Sigarayı bırakmış bazı kişiler için, güdüler aylar ve hatta seneler boyunca gelip gidebilir. Ancak, bu güdülerin yoğunluğu ve süresi zaman geçtikçe daha azalır.

Yeniden başlamaların çoğu, sigarayı bıraktıktan sonraki ilk hafta içinde yaşanır. Bunun nedeni, alışkanlığın güçlü olmasını da içeren birçok nedene dayanır. Yeniden başlamaların bir nedeni de, sigara bırakma programındaki zayıflıklardır. Sigara bırakma programı, günlük yaşamınızda çeşitli değişiklikler içermelidir, çünkü sigara içmenin yerine koyacak yeni alışkanlıklar edinilememesi nedeniyle çoğu kişi ilk üç ay içinde yeniden sigara içmeye başlamaktadır.”.. K.I n,jKişişel sigara bırakma programınızı yaparken aşağıdakilere önem veriniz.

Bir sigara Bırakma Tarihi Tespit Edin

Yakın bir tarih tespit edin. Daha sonra, sigarayı bırakma nedenlerinizi bir kağıda sıralayın. Girişime başlamadan ve düzenli olarak da program boyunca listenizdeki noktaları gözden geçirin.

Başka Kişileri de Dahil Edin

Sigarayı bırakma planınızı, zafersiz bir mücadeleden korkarak bir gizem olarak tutmayın. Ailenize, arkadaşlarınıza ve iş arkadaşlarınıza söyleyin. Ne zaman ve neden sigarayı bırakmak istediğinizi onlara açıklayın ve onlardan destek olmalarını isteyin. Eşinize ya da bir arkadaşınıza sizinle birlikte sigarayı bırakmasını önerin.

Sigara Bırakma Günü Gelmeden

Bu gün gelmeden önce, tadı, ambalajı ya da başka bir özelliği sizin için daha az çekici olan başka bir markaya geçin. Daha hafif bir markaya geçerek nikotin dozunuzu düşürün; her sigaranın yalnızca yarısını için. Ancak, dikkatli olun: daha hafif bir türe geçtiğinizde, daha çok sayıda sigara içme eğilimi olabilir, çünkü bağımlı hale geldiğiniz nikotin düzeyini tutturacak kadar sigara içmek istersiniz bakınız Hafif Sigara. Her gün, içtiğiniz sigara sayısını ve sıklığını kademeli olarak azaltmaya başlayın.

Çakmak yerine kibrit kullanın, ya da bütün tersini yapın. Normal günlük yaşantınızda küçük değişiklikler yapın. En sevdiğiniz çakmak ve kül tablalarını ortadan kaldırın ve üzerlerindeki sigara kokusunu çıkarmak için tüm giysilerinizi temizleyin. Bir tanesi hariç, tüm kül tablalarını atın ve her sigaradan sonra bu kül tablasını temizleyin. Karton yerine paketle sigara alın. Sigaraları başka bir odada meblağak, bunları erişilmesi güç hale getirin, sigara içme güdüsü geldiğinde, sigara içmeyi erteleyin.

Sigara içmek için uyarıldığınızda içtiğiniz her sigaranın bilincinde olmak için yeni yöntemlerinizi kullanın. Unutmayın, yaşamınızın neredeyse bir tören halini almış önemli bir davranışından vazgeçiyorsunuz.

Bir Seferde Bırakın

Sigarayı bırakma gününüzde, tamamen bırakın. O gün için içmemeye kesin karar verin. Tüm dikkatinizi bu hedef üzerine yoğunlaştınn. Bir sonraki gün, daha kolay olacaktır.

Düzeninizi Değiştirin

Daha önce sizde sigara içme isteği uyandıran gidişatları önleyin ya da değiştirin. Sabah kahvenizi başka bir mekanda için. Şayet daha önce, her yemekten sonra masada bir sigara içiyor idiyseniz, yemeğiniz bittikten sonra şipşak masadan kalkın. Bir sigara yakmak yerine, yürüyüşe çıkın. Şayet daha önce telefonla konuşurken, sigara içiyorduysanız, uzun telefon görüşmelerinden sakının ya da telefonunuzun yerini değiştirin. Şayet sigara içerken oturmayı sevdiğiniz bir koltuğunuz varsa, bunu geçici olarak kaldırın.

Çevrenizdekileri Değiştirin

Sigara içme güdüleri başlamadan, araba yıkama, bahçeyle uğraşma ya da duş alma gibi sigara içmeyi fiziksel olarak güçleştiren faaliyetlere başlayın. Hemen hemen her cins fiziksel egzersizin bereketi olacaktır, sigara içme davranışınız yerleşmiş olabilir ve bu nedenle de otomatik olarak görülebilir. Bu otomatik davranışı önceden tahmin edin ve alternatifler planlayın.

Güdünün Süresini Belirleyin

Güdü geldiğinde saatinize bakın. Çoğu kısa sürer. Bu bir kez belirlendiğinde güdüye karşı koymak daha kolay olacaktır.

Pozitif Düşünün

Bunu muvaffak olamam diye düşünmeyin. Pozitif bir yaklaşım benimseyin. Birkaç dakika daha dayanabilirim, sonra güdü geçecek ve ben iyi olacağım.

Şayet o an, bir sigara yakarsanız, bunu içmek zorunda değilsiniz, şayet içmeye başlarsanız, o zaman da bitirmek zorunda değilsiniz. Ve şayet bitirmezseniz, bu bir galibiyetsizlik değildir. Bu, geçici bir aksilikten başka bir şey de değildir. Bu alandaki uzmanlar, artık sigara içmediğinizde, eski günleri aklınızda tutmanın ve sigara içme güdüsü geldiğinde bunun hatırlamanın önemini belirtiler: Artık pis kül tablaları, sarı ve lekeli dişler, sigara kokan nefes ya da mobilyalarınızda, halınızda ya da giysilerinizde sigara yanıkları olmayacaktır. Artık nefesiniz kesilmeyecek ve daha dayanıklı olacaksınız.

Diğer pozitif bir adım ise, kendinizi ödüllendirmenizdir. Tütün almayarak biriktirdiğiniz parayla, kendinize bir şey alın.

Sigara içmemek İçin Yardımlar

Nicorette olarak bilinen nikotin sakızı nikotin polakrileks tedavi programında bir dayanakçı olarak bereketli olabilir. Nikotin sakızı ismi verilen bu ürün, çiğnendiğinde dereceli olarak nikotin salar. Çok süratli çiğnemek, fazla nikotin alınmasına neden olur, bu da mide bulantısıyla sonuçlanır.

Hedef, herhangi bir kesilme şikayetini önlemek için, nikotin düzeyinizi elde edecek kadar nikotin sakızı kullanmaktır. Nikotin sakızı, etkisini en üst düzeye çıkarmak için yanağınız ve diş etiniz arasına yerleştirilmek üzere tasarlanmıştir. Bu arada, sigara dumanının kokusu evinizden ve giysilerinizden çıkmaya başlar ve sigara alışkanlığınız da yavaş yavaş azalır.

Bu konuda biraz rahatlayınca, yapmanız gereken dereceli olarak kullandığınız nikotin sakızı miktarını eksiltmektır. Bunu, sigarayı bıraktıktan sonra 3 ve 6 ay arasında azaltabilirsiniz. Ancak 6. aydan itibaren nikotin sakızına son vermelisiniz.

Burada, nikotin sakızının yalnızca sigara bırakmak için bir dayanakçı olduğunu ve herkes için uygun olmadığını vurguluyoruz. Bazı kalp hastaları, peptik ülseri olanlar ve hamile kisminlar bu sakızı çiğnememelidirler. Ayrıca, sakız, sigara içmenin diğer etkilerini kapsamaz. Her ne kadar, nikotinin acı tadını gidermek için hafif baharatlandırılmışsa da, sigara içenlerin çoğu bu tada birkaç günden sonra alışıbilmekted iri er. Bu sakızın hazımsızlık, mide sızısı gibi yan etkileri olabilir, ancak bu rahatsızlıklar genelde hafif ve kısa sürelidir. Nikotin sakızını, ancak bir doktor reçetesiyle elde edebilirsiniz. Sigara içenlerin sigarayı bırakmalarına dayanakçı olmak için başka ilaçlar üzerinde çalışılmalar sürmektedir..

Önce ödevinizi Yapın

Sigarayı bırakma planınızı yaparken, doktorunuz size destek edebilir ya da bir sigara bırakma oturumuna katılabilirsiniz. Sigarayı bırakmanızı kolaylaştıracak eğitilmiş bir kişinin desteği, sigarayı bırakmayı muvaffak olmak için kişisel plan geliştirmenizde dayanakçı olabilir. Kimileri ise, size kilo kontrolü ve stresle basa çıkma yöntemleri hakkında da dayanakçı olabilirler.