Sigara Gece Görüşünü Eksiltiyor
Sigara

Sigara Gece Görüşünü Eksiltiyor

İsveç te Malmö Üniversitesi nde yapılan bir araştırma, sigaradaki nikotinin, göz ağ tabakasındaki kan dolaşımını negatif etkileyerek gözün karanlıkta görme becerisini düşürdüğünü ortaya koydu.

Araştırmayı yapan Malmö Üniversitesi Göz Hastalıkları Muayenehaneyi hekimi Ulf Havelius, sürücülerin, gece sigara içtikten en az bir saat sonra direksiyon başına geçmelerini nasihat etti.

Havelius, Üniversite Sağlık Kurumu nde sigara içen 20 personel ile sigara içmeyen 20 bireyin karanlıkta görme yeteneklerini inceledi.

Bir saatte 3 sigara içen personelin kandaki karbondioksit ölçüyü ile göz ağ tabakasındaki kan dolaşımı aydınlık ve karanlık etraflarda ölçüldü.

Normalde karanlıkta göz, cisimleri görmek için daha çok enerji tükettiğinden ağ tabakadaki kan dolaşımının çoğalması beklenirken hiçbir farklılık olmadığı kollandı. Sigara içmeyenlerde ise, karanlıkta ağ tabakadaki kan dolaşımı arkasıydı. Ayrıca sigara içenlerin karanlıkta görme kabiliyetleri de daha makûs olarak ölçüldü.

Hekim Ulf Havelius bu vaziyetin, son sigaradan sonra bir saat devam ettiğini tespit ettiklerini de açıkladı. Hekim Havelius, sigara içen sürücüleri uyararak, gece sigaradan en az bir saat sonra yola çıkmalarını önerdi.

Havelius, sağlık kurumundaki araştırma neticesinde, sigara içenlerin kanlarının daha az sıvı olduğunu, sigaradaki nikotinin kan damarlarını daralttığını ve kanın oksijeni taşıma hünerinde eksilme olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.