Genel Sağlık

Sesinizi neler kısıyor?

..

.jpg

Gırtlağın içinde, tiroit (kalkansı) kıkırdağının arkasında, sağda ve solda iki tane bulunan ve ‘ses telleri’ olarak adlandırılan bu organlar aslında tellerden değil, ince dokulardan oluşuyor. Uyaran sinirler yoluyla hareket eden ses telleri, sesin oluşumu sırasında kapanıyor, nefes alma sırasında ise açılıyor.

Sesin kısılmasının 5 nedeni ise şöyle:

17209.jpg

Sesin yanlış kullanılması
Uzun süre bağırarak ya da çok sesli olarak konuşulması ses tellerinde kanama, polip ya da kist oluşturuyor. Bu durumda da ses kısılıyor.

17210.jpg

Sigara
Sigarada bulunan maddeler, ses tellerinin üzerindeki epitele (örtüye) zarar veriyor. Bu durum kadınlarda özellikle ses kalınlaşmasına neden oluyor. Zaman içinde örtü iyice zarar görüyor ve kanserin ilk evreleri başlıyor.

17212.jpg

Farengolarengeal reflü
Reflü asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesidir. Mide asidinin ağıza kadar çıktığı zamanlarda ses telleri fizyolojik olarak zarar görüyor. Bu durum seste kısılmalara, çatlamalara ve öksürmeye neden oluyor. Çok sık gerçekleştiğinde ise ses kısıklığı uzun süreli olup cerrahi müdahale gerektiriyor.

17217.jpg

Enfeksiyonlar
Virüslerden kaynaklanan enfeksiyonlarda ses telleri kısa süreli kısıklık yaşıyor. Dinlenme, bol sıvı tüketme ve buhar tedavisi ile kısa sürede eski haline dönebiliyor. Fakat bakteriyel enfeksiyonlarda genizde sürekli yeşil sıvı akıntısı ses tellerine zarar veriyor ve hasta sesini kullanırken çok yoruluyor. Bu durum çoğu kronikleşmiş sinüs enfeksiyonlarında görülüyor.

17223.jpg

Alerji
Alerjik kişilerin burun etlerinde hafif şişlik ve tıkanıklık, ses tellerinde ise hafif ödem olabiliyor. Alerjenlerin etkisinde olmadığı zamanlarda kişi rahatken, alerji durumunda hapşırma, burun ve damak kaşıntıları, geriye doğru geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı şikayetlerinin yanı sıra çabuk yorulan ve monoton bir sese sahip oluyorlar.

17229.jpg