Kataraktın belirtileri renklerde soluklaşma ve sararma varsa...
Sağlık Yazıları

Kataraktın belirtileri renklerde soluklaşma ve sararma varsa…

Kataraktı duymuşsunuzdur. Halk arasında göz perdesi ya da aksu olarakta adlandırılmaktadır. Yaşlanmanın doğal bir süreci olan katarakt ortalama olarak 55-60 yaş civarı kişilerde görülmektedir. Peki kataraktın belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Kimler katarakt ameliyatı olabilir? Katarakt tekrarlar mı? diyorsanız içeriğimize bir göz atmanızda fayda var. Merak edilenleri Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İlker İncebıyık’dan öğrendik. 

EN ÖNEMLİ SEBEBİ YAŞLILIKTIR 

Kataraktın en önemli sebebi yaşlılıktır. Genellikle çocuklarda metabolik hastalıklarA, raba evliliği, anne karnında geçirilen hastalıklar, gebelikte ilaç kullanımı, mikrobik durumlar ve yaralanmalar varsa bu da katarakt oluşumuna neden olmaktadır. Gençlerde katarakt sebepleri ise diyabet, romatizmal hastalıklar, uzun süreli kortizonlu ilaç kullanımı, uyuşturucular ve göz yaralanmalarıdır

BİRÇOK BELİRTİSİ BULUNMAKTADIR 

Renklerde soluklaşma ve sararma,başlangıç seviyesinde araba farlarından şiddeti artan bir şekilde rahatsız olma, alacakaranlıkta ve sisli havalarda detayları görememe, ileri evrelerde buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibi hissetme, gözlük camının sık değişmesi, ışığa karşı hassasiyet, göz kamaşması gibi belirtileri bulunmaktadır. 

TANI NASIL KONULUR? 

 Göz hekiminin yaptığı biomikroskobik muayene ile tanı konulur. Katarakt bulguları lensin su tutulması, lensin şişmesi, matlaşması ve renk değiştirerek sarı -gri halini almasıdır.

NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Kataraktın tek tedavisi ameliyat ile saydamlığını yitirmiş lensin alınması ve yerine saydam bir göz merceği yerleştirilmesidir. Katarakt ilaç veya gözlük ile tedavi edilemez. Kullanılan en yaygın yöntem lazer cerrahisi uygulamasıdır. Bu operasyonla sertleşmiş katarak kırılıp, temizlenerek yerine göz içi mercek yerleştirilmektedir. Operasyon 2 mm’den küçük bir kesiden yapılmaktadır. Narkozsuz, dikişsiz bir ameliyattır. Hasta ameliyat sırasında ağrı hissetmez ve aynı gün evine dönebilmektedir.

KİMLER KATARAKT AMELİYATI OLMALIDIR?

Görme bozukluğu kişinin günlük yaşamını aksatacak kadar ilerlediğinde katarakt ameliyatı yapılmalıdır.Geç yapılan cerrahiler zorlaşır ve ameliyatın riski artar. Çok beklemiş kataraktların çekirdekleri sertleşeceği ve bağları gevşeyebileceği için ameliyat işlemini zorlaştırabilirler.

AMELİYAT SONRASI SÜREÇ NASILDIR?

Ameliyat sonrası göz üzerine kapama bandajı yapıştırılır ve hastaya istirahat etmesi söylenir ve damla reçete edilerek taburcu edilir.Operasyon sonrasındaki 1. gün, 1. Hafta ve 1. ayda hasta kontrollere gelir.Hasta ameliyattan en fazla 3 gün sonra günlük yaşamına dönebilmektedir

KATARAKT TEKRARLAR MI?

 Katarakt ameliyattan sonra tekrarlamaz. Lakin merceğin içine konulan zarın arka kısmında beyazlaşma (halk arasında kireçlenme de denir) olabilir. Bu durum lazerle poliklinik ortamında kolayca tedavi edilebilir.
 

KAYNAK: PEMBENAR