Şekerli meşrubatlar hasarlı mı gebeliği güçleştiren meşrubat ve gıdalar nelerdir?
Sağlık Yazıları

Şekerli meşrubatlar hasarlı mı gebeliği güçleştiren meşrubat ve gıdalar nelerdir?

Şekerin bir hasarı daha ortaya çıktı. Tüp bebek rehabilitasyonu sırasında şekerli meşrubat harcayan kadınların hamilelik kaderi daha az oluyor. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Harvard Üniversitesi ’nde yapılan araştırmanın neticeleri hakkında şu bilgileri verdi:

Günde bir adetten fazla şekerli meşrubat tüketimi, hamilelik kısmetinde yüzde 16 ’lık bir düşüşe neden oluyor. Günde bir kere harcanan şekerli meşrubatlar ise hamile kalma talihini yüzde 12 eksiltiyor. Şekerli meşrubatlar yumurta rakamını ve olgunlaşmasını eksiltirken, yüksek nitelikte cenin gelişimini de negatif etkiliyor. Şeker aynı zamanda stress hormonlarının salınımını da uyararak, faize sisteminin işleyişini bozuyor. Yüksek kan glikoz seviyesi yumurta ve ceninin niteliğini düşürüyor.

Özellikle yazın da harcanan milkshakeler aromalı ve şekerli süt, şekerli sodalar, sukroz bir şeker cinsi ya da mısır şurubuyla tatlandırılmış enerji meşrubatları olgun ve nitelikli yumurta rakamının eksilmesine ve cenin niteliğinin düşmesine neden oluyor.