Şeker hastasıysanız besinleri böyle tüketin!
Sağlık Yazıları

Şeker hastasıysanız besinleri böyle tüketin!

Diyabet, yani şeker hastalığı yaşam şeklini kısıtlayıcı bir özelliğe sahip. Ancak bazı yiyecekleri vücudunuza faydalı hale getirerek tüketmeniz mümkün.

Nohutun yanında pilav yemeyin!

Kurubaklagiller grubundan olan nohut hem protein hem karbonhidrat içeriyor. 100 gram nohut 61 gram karbonhidrat ve 5 gram da posa içeriyor. Posa şekerin kana geçme hızını etkiler. Posa içeriğinin yüksek olması ve protein de içermesi nedeni ile nohut diyabeti olanların öğünlerinde tercih edebilecekleri bir besindir. Ancak bu besini tüketirken karbonhidrat içerdiği dikkatlerden kaçmamalıdır. Bir öğünde 6 yemek kaşığı nohut ve beraberinde salata tercih edilebilir. Diyabetli hasta kurubaklagiller ile beraber pilav yememelidir. Çünkü bir öğünde alınan karbonhidrat miktarını artırarak kan şekerinin gereğinden fazla yükselmesine sebep olur. Diyabet hastaları kurubaklagillerle beraber pilav tüketiminden kesinlikle kaçınılmalı.

35732_7.jpg

Kırmızı üzüm ve beyaz peynir ikilisi

Şeker içeriğinin yüksek olması nedeniyle diyabeti olanların kırmızı üzüm tüketiminde dikkatli davranması gerekiyor. Ancak, kırmızı üzüm güçlü bir antioksidan ve kalp damar hastalıklarından kanserden korunmaya kadar birçok fayda sağlıyor. Diyabetli bir bireyseniz bu meyveyi sağlığınıza nasıl yararlı hale getirebilirsiniz? Örneğin bir su bardağını geçmeyen üzüm-peynir ikilisinin yanında tam tahıllı bir dilim ekmeği ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Ancak tek başına tüketilen incir, muz, üzüm gibi meyveler kan şekerini çok hızlı yükselteceği için risk oluşturuyor.

35732_1.jpg

Canınız incir çekiyorsa ne yapmalısınız?

Kuru incir gibi kuru meyvelerin şeker miktarı çok yüksek olduğundan tüketiminden kaçınmak gerekiyor. Ancak kişinin canı ille de incir çektiyse bir adedi geçmemesi, yanında mutlaka üç bütün ceviz ve bir bardak süt ya da bir kase yoğurt ile tüketmesi gerekiyor.

35732_2.jpg

Patatesi soğuk yiyin!

Soğuk patatesin glisemik indeksi sıcak patatese göre daha düşük oluyor. Ancak dikkat edilmesi gereken kuralları uygulamak gerekiyor. Patates glisemik indeksi yani kan şekerini hızlı yükseltme miktarı yüksek bir besin. Bu nedenle diyabeti olanlar için önerilmiyor ancak patatesi kızartma ya da sulu yemek şeklinde değil de, patates salatası olarak tüketebilirsiniz. Örneğin 2 küçük beyaz patatesi haşlayıp yeşilliklerle birlikte zenginleştirip patates salatası olarak tükettiğinizde sağlıklı bir ara öğün yerine de geçecektir. Ana öğünde de kırmızı et, tavuk ya da balığın yanına patates salatası eşlik edebilir. Ancak tükettiğiniz miktarın fazla olmamasına dikkat edin. Bir salata tabağı dolusu tüketmek yine kan şekerini yükseltir.

35732_3.jpg

Bezelyenin etlisi makbul

Bezelye nişastalı sebze grubundan. Bu nedenle diyabeti olanların tüketmesi önerilmez ancak 2-3 yemek kaşığı etli bezelye yemeğinin yoğurtla birlikte bir sakıncası olmaz. Proteinlerin sindirilme süreleri biraz daha uzun oluyor. Bu yüzden bezelye et ve yoğurtla tüketilince karbonhidrat ve protein beraber alınıyor. Bu durumda kan şekerinin yükselmesi engellenebilir, bezelyeden de mahrum kalmamış olursunuz.

35732_4.jpg

Muz, tarçın ve yoğurtla daha masum oluyor

Diyabeti olanlar için şeker içeriği yüksek olduğundan önerilmeyen muzun önerilmiyor. Bir büyük boyu muz, iki porsiyona denk geliyor. Yani kişi bir seferde yerse 30 gram karbonhidrat alıyor. Ancak gün içerisinde, üzerine tarçın serpiştirilmiş yarım adet muzu yoğurtla birlikte tüketerek kana geçiş sürecini azaltabilmek mümkün. Üstelik hem doyurucu hem de tatlı ihtiyacını karşılayıcı bir ara öğün olarak da ideal.

35732_5.jpg

Havucu yoğurtla tüketin!

Diyabet hastaları için havucun glisemik yükü yüksektir ancak bu hiç havuç tüketmeyip, faydalarından mahrum kalacağınız anlamına gelmez. Örneğin bir oturuşta beş altı tane havucu rendeleyip havuç salatası olarak tükettiğinizde kan şekeriniz çok yükselir ama gün içerisinde bir iki adet havucu salataya katıp ya ceviz, badem, fındık, yoğurt gibi besinlerle havuç tarator yapıp tüketebilirsiniz. Diyabeti olanlar için de bu faydalıdır. Önemli bir protein kaynağı olan yoğurt şekerin kana geçiş sürecini uzatır. Ancak burada da lezzetine kanmayıp ölçüye dikkat etmek son derece önem taşıyor.

35732_6.jpg