Şeker alışkanlığından kurtaran nasihatler!
Sağlık Yazıları

Şeker alışkanlığından kurtaran nasihatler!

Şeker bağımlısı olduğunuzu ve bundan kurtulmayı düşünüyorsanız bu 5 teklifi deneyebilirsiniz.

Uykusuzluk şekerli yiyeceklere hayır demeyi güçleştiriyor

Yapılan bir çalışmaya göre, insanların gün içinde uykulu olmaları yüksek kalorili ve şeker yüklü besinlere karşı gelmelerini güçleştiriyor. Şahıs uykusuzken, beynindeki kendini mükâfatlandırma mekanizması daha iyi çalışıyor. Böylece çikolata ve şekere hayır demek daha da güçleşiyor. Bundan dolayı uyku saatlerinizi kumpasa sokmanız bu bağımlılığı yenmenizde takviyeci olacaktır.

Kaynak: Acıbadem/Hayat

36251_4.jpg

Şeker yerine suni tatlandırıcı kullanmayın

Basmakalıp şekeri suni tatlandırıcılarla değiştirmek şeker bağımlılığından kurtulmak isteyenler için önerilmiyor. Bir araştırmaya göre, şekeri tatlandırıcılarla değiştirmek, sigarayı puro ile değiştirmekle aynı anlama geliyor. Zira şahıs hala o tatlı tadı almış oluyor. Araştırma sonunda tatlandırıcı kullanan pek çok bireyin yine şekere geri döndüğü gözlemlenmiştir.

36251_1.jpg

Egzersize başlayın ve perhizinize süt ilave edin

Çok fazla şeker yemek, beyindeki mükâfatlandırma mekanizmalarını geliştiriyor. Bu da şeker alışkanlığından bırakmayı güçleştiriyor. Sütte en fazla bulunan protein olan peynir suyu proteini whey serotonini yükseltir. Mutluluk hormonu olarak da adlandırılan serotonin insülinin salgılanmasını hakimiyet ederek, kandaki şeker ölçüsünün basmakalıp seviyeye gelmesini sağlar. Ayrıca egzersiz yapmakla serotoninin yükselmesi arasında da irtibat olduğu yapılan çalışmalarda ortaya konmuştur. Beyninizi mükâfatlandırma usulünü değiştirip böylece şeker alışkanlığını eksiltebilirsiniz.

36251_2.jpg

Sıhhatli atıştırmalıkları yanınızdan yetersiz etmeyin

Gün içinde şeker ve çikolata harcamamak için yanınızda elma, fındık, fıstık, kuru üzüm veya bütün hububatlı simit gibi sıhhatli atıştırmalıklar taşıyın. Bu atıştırmalıklar ile şeker ve çikolata tüketiminin önüne geçebilirsiniz.

36251_3.jpg