Sakatlığa karşın spora devam etmek kariyeri tamamlayabilir!
Sağlık Yazıları

Sakatlığa karşın spora devam etmek kariyeri tamamlayabilir!

Op. Dr. Osman Lapçın, bir sporcunun rehabilitasyon veya rehabilitasyonu  bitirilmeden, yarışmaya devam etmesinin uzun yarıyılda ciddi meselelere yol açabileceğini özellikle vurguladı. Lapçın, menüsküs yırtığı veya ön çapraz bağ yaralanması olan bir sporcunun bunu önemsememe etmesi neticesinde oluşacak kalıcı zararlar sebebiyle kariyerine son vermek zorunda kalacağının altını çizdi.

SAKATLIK MESELEYİ YAŞADIĞI HALDE SPOR YAPARSA KARİYERİNE HASAR VEREBİLİR

Her spor dalının kendine has olarak fiziksel hazırlık etkinlikleri gerektirdiğini ifade eden Op. Dr. Osman Lapçın, bir sporcunun sakatlık meseleyi yaşadığı halde spor yapmaya devam ederse kariyerine hasar vereceğini ifade etti.

Yarışma evvelinde kondisyon ve fiziksel egzersizlerle hazırlık yapmış olmanın muhtemel sakatlık tehlikelerine karşı bir ihtiyat olacağına değinen Osman Lapçın, “Kazanma veya kaybetmenin söz mevzusu olabileceğini kabullenmek vücudun hudutlarını zorlayarak yaralanmaya yol açılmasını yasaklayacaktır.” diye konuştu.

SINIRLARI ZORLAMAMAK YARALANMALARI ÖNLER

Sporu kaidelerine uygun olarak yapmak özellikle yarışma sporlarında ikili sert gayretlerden kaynaklanan yaralanmaları eksilteceğinin altını çizen Lapçın, “Sporu tekniğine uygun olarak yapmak vücudun hudutlarını fazla zorlamadan aynı neticeye eriştireceği için yaralanmaları önleyebilecektir.” açıklamasında bulundu.

Makûs bir tabanda ya da uygun olmayan aksesuarla gayrete çıkmanın sakatlık tehlikesini çoğaldıracağını ifade eden Osman Lapçın, yaş ve cinsiyetin de bazı yaralanmalar için tehlike artırıcı bir faktör olduğuna değindi.

Dr. Osman Lapçın sözlerini şöyle sürdürdü: “Spor yaralanması alana geldiği an müdahale edilmesi gereken bir gidişattır. Gerekirse yarışma vazgeçilmeli ve rehabilitasyonu hassasiyetle yapılmalıdır. Rehabilitasyon sonrası spora dönüş için rehabilitasyon ve o spor dalının gerektirdiği fiziksel hazırlık bitirilene kadar sabırla ve disiplinle çalışılmalıdır. Bu hem sporcunusporcunun sıhhati için zorunlu hem de bununla ilintili olarak uzun yarıyılda aynı performansı, galibiyeti ortaya koyması için lüzumludur.”

Sakatlanma yaşayan bir sporcunun sakatlanmaya karşın yarışmaya devam etmesinin yanlış olduğunu özellikle belirten Lapçın sözlerini şöyle bitirdi: “Sporcu rehabilitasyonu veya rehabilitasyonu bitirilmeden, kondisyon veya fiziksek olarak hazır hale gelmeden yarışmaya çıkması yanlıştır. Belki o yarışma için iyi bir sonuç alacaktır, ancak uzun yarıyılda sürdürülebilir bir zafer olmayacaktır. Misalin menüsküs yırtığı veya ön çapraz bağ yaralanması olan bir sporcunun bu meselelerine karşın rehabilitasyonunu ertelemesi menüsküs yırtığının gelişmesine, daha kompleks hale gelmesine yol açacaktır, ya da ön çapraz bağı yırtık olan sporcu bunu önemsememe ederse ek olarak menüsküs ve kıkırdak zararları oluşmasına yol açacaktır.Hatta bu spora, oluşan kalıcı zararlar sebebiyle son vermek zorunda kalabilecektir.”

.