Sahte Parfümlere Uzmanların Uyarısı
Kadın Sağlık

Sahte Parfümlere Uzmanların Uyarısı

Sevgili okurlarımız. Parfüm kullanırken dikkat faktörüz gereken hususlar olduğunu ve dikkat edilmediğinde hastalıklara yol açtığını öğrenmelisiniz. Piyasada parfüm die nitelendirilen ve içeriğinin ne olduğunu öğrenmediğimiz gerek imitasyon gerekse sarih parfümler var olduğunu hepimiz iyi öğreniyoruz. Daha Öncekilerden bir lafla başlamak istiyorum. “Ucuz Etin Tridi Olmaz” yalnızca parfüm için değil herşey için geçerli olan bu ata lafını dikkate alırsak alış verişler neticesindeki verimi kullanımdan sonra daha net anlarız. Orijinallerine göre daha ucuz oldu için sahte parfümlerin seçim edildiğini belirten Doç. Dr. Tatlıcan, parfümün içerisindeki kimyevinin nelerden oluştuğunun öğrenilmediğini, cilt teması ile kızarıklık, kaşıntı ve şişliğe neden olduğunu söyledi. Bu açıkladan yola çıkarak sahte parfüm kullanımını yaşamımızdan çıkarıp orjinal ve bakanlık tarafından onaylanan parfümler kullanmamız gerekir. Cilt kızarıklığı, kaşıntı, alerji hatta hatta kansere kadar yol açan benzenti parfümlere dikkat edip ucuza kaçmamalıyız.. sahte parfümlerin hasarları Doç. Dr.  Semih Tatlıcan ve Uzman Dr. İsmail Eroğulları’nın açıklaması. Www.Kadinay.Net Bayana Dair Herşey.. Antalya’daki Özel Yaşam Hastanesi’nde görev yapan Ten Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Semih Tatlıcan ile Göğüs Hastalıkları ve Verem Uzmanı Dr. İsmail Eroğulları, sahte parfümlere dikkati çekti. Orijinallerine göre daha ucuz oldu için sahte parfümlerin seçim edildiğini belirten Doç. Dr. Tatlıcan, parfümün içerisindeki kimyevinin nelerden oluştuğunun öğrenilmediğini, cilt teması ile kızarıklık, kaşıntı ve şişliğe neden olduğunu söyledi.
Doç. Dr. Tatlıcan, sahte parfümlerin ciltte kalıcı kahverengi kirlere neden olduğunu kaydoldu. Sahte parfümlerin ‘temas alerjisi’ yarattığını belirten Doç. Dr. Tatlıcan, “Temas alerjileri anlık tepkilerdir.
Sahte parfümlerin bir değişik tesiri ise uzun vadeli tesirleri içerir. En ehemmiyetlisi parfümün uygulandığı cilt üzerinde zamanla kahverengi kirletilmeler oluşur. Bu tahribata tıp dilinde ‘Riehl Melinozu’ diyoruz. Bir de ‘Poikilo Dermi’ ismi verilen boyun bölgesinde kızarıklık ile damarsal çizgilerde renk kumpassızlığı kalıcı tesirler olarak göze çarpıyor, bize gelen şikayetlerin başında geliyor” dedi.
Kullanıcıları aldıkları parfümlerde orjinal olmasına dikkat edilmesi gerektiğini kaydolan Doç. Dr. Semih Tatlıcan, “Çoğu parfümü orijinali ile sahtesini ayırt etmek muhtemel olmuyor. Aldıkları orijinal ürenlerde de üzerinde ‘İçeriğinde paraben bulunmuyor’ ibaresine dikkat etsinler. Cildin yan tesir yarattığı kimyevilerin başında paraben geliyor” diye konuştu.
Sahte parfüm kullanan bir insanda sıklıkla tıkanmalar görüldüğünü belirten Dr. Eroğulları ise broşlarda fazla duyarlılığa yol açan bu parfümlerin solunum yetmezliğine neden olduğunu kaydoldu. Dr. Eroğulları, “Biz hekimler olarak bazı hastalarımıza vazgeçin sahte parfümü, orijinalini dahi kullanmalarını nasihat etmiyoruz. Sahte parfüm insanı hayata bağlayan soluk alışveriş trafiğini dahi etkileyebilecek tesirlere yol açabilir” dedi.
Kaynak: Milliyet