Dünyanın En Pahalı Kahvesi!
Kadın Sağlık

Dünyanın En Pahalı Kahvesi!

Evet dostlar, dünyanın en pahallı en gözde, en istelinel kahvesi bir kedinin dışkısından yapılıyor nasıl mı ? Endonezya adalarında yaşayan bir cins misk kedisinin dışkısından elde edilen dünyanın en pahalı kahvesi, Londra ’daki bir kahvehanede fincanı 50 sterlinden 125 Yeni Türk Lirası satışa sunuldu.Londra ’nın Sloane Square mahallesindeki bir kahvede satılan ‘Kopi Luwak ’ kahvesi, astronomik maliyetine rağmen büyük alaka görüyor. Dünyanın en pahalı kahvesi, Endonezya ’daki adalarda yaşayan ve bir cins misk kedisi olan ‘Paradoxurus ’un yediği kahve çekirdeklerinin daha sonra dışkısından bir araya gelmesiyle elde edilmektedir. Www.Kadinay.net Ailesii.. Bayana dair herşey.. Dünyanın En Pahalı Kahvesi Her sene yalnızca 300 kilo üretilebilen dünyanın en pahalı kahvesi Kopi Luwak, bir cins Misk kedisinin sindirim sisteminden dağılınmadan geçen kahve çekirdekleriyle yapılıyor. Artık Türkiye’de de satılan bu kahveyi okurlarımız için sınadık! GÖZLERİMİ kaparım, misyonumu yaparım… Bu lafı mecazen değil, gerçekten yaşamak üzere gittim şimdi okuyacağınız habere. Bir vakittir dinliyordum, Kopi Luwak isminde, dünyanın en ender bulunan, bu sebeple de en pahalı kahvesinin enteresan bir hikâyesi varmış. Bu kahve, kahve çekirdeklerinin, bir hayvanın sindirim sisteminden geçmesinden sonra hazırlanıyormuş.
“Üstüne para verseler içmem,” diyordum ki bu kahvenin Türkiye’de de satıldığını bildim. Haberini yapmaya bedeldi. Kopi Luwak’ı Türkiye’ye getiren evdekahve.com’un bürosuna doğru ilerlerken hâlâ tereddüttüm. Ama görev bu, gerekirse gözlerimi kapar, yeniden de yapardım! Ancak bir yandan evdekahve.com’un kurucularından Selçuk Karaoğlan’dan bilgi alıp, bir yandan da espresso fincanındaki Kopi Luwak’ımı yudumlarken gözlerimi kapadığımı da söyleyemem. Şimdi öncelikle Kopi Luwak’ın hakikatini astarını yazalım. Endonezya’nın Sumatra Adası ve çevresinde yaşayan, kahve üreticileri tarafından çiftliklerde beslenen Paradoxurus, bir cins Misk kedisi.
Bu kedi ile tilki arası, gerçeğinde etçil olan memeli, kahve ağaçlarındaki en nitelikli çekirdekleri, ‘çiğneyemediği’ için tam olarak yutuyor. Hayvanın midesindeki enzimlerin tesiriyle bir cins fermantasyona uğrayan ama hiçbir biçimde erimeyen kahve çekirdekleri, daha sonra dışkı yoluyla dışarıya atılıyor. Kahve üreticileri de Paradoxurus’un dışkısından bu çekirdekleri toplayarak, ‘dünyanın en pahalı kahvesi’ni üretiyor. Gel de insanoğlunun usuna şaşma. Natürel üreticiler, bu çekirdekleri topladıktan sonra birtakım kimyevilerle dezenfekte ediyor. Ve söylenene göre bu sayede Kopi Luwak’ta, değişik kahve çeşitlerine oranla daha az bakteri bulunuyor. Bir yandan da hayvanın midesindeki enzimler, acı bir tat vermeden kahveye güçlü bir aroma kazandırıyor.
Bu kahve için, “Cesuru öldür hakkını yeme,” demeliyim. Gerçekten de daha cihazdan fincana süzülmeye başladığında güçlü kokusu çevreye dağılıyor. İlk yudumu aldığınızda rahat içimli bir kahve olduğunu fark ediyor, temel aromasını ise yuttuktan bir zaman sonra idrak ediyorsunuz. Zati o sırada önyargınız da kırılmış oluyor. Sarihçesi, yaşamımda olmazsa eksikliğini sezeceğim bir şey değil Kopi Luwak, ama meraklılarını da yadırgamıyorum artık. Kopi Luwak senede yalnızca 300 kilo üretiliyor ve tüm dünyaya parçalıyor. Zira bu hayvan, başka bir yerde yaşayamıyor. Başka bir hayvan da kahve çekirdeği yiyip bu neticeyi veremiyor. İşte bu sebeple çok pahalı. evdekahve.com dışında Tefal Shop’larda ve Esse mağazalarında da bulunan Kopi Luwak, 15 içimlik kolilerde satılıyor ve bu paketin perakende satış maliyeti 990 TL. Konutta yaparsanız fincanı 66 TL’ye geliyor.
İngiltere’de bir kafede kapsasanız, fincanı 125 pound. Bir zaman sonra Türkiye’deki bir kafede de bulunacakmış ve 200 TL etrafında satılması tasarlanıyormuş. Bu arada Selçuk Karaoğlan, e-bay’de 10 dolara, 20 dolara sahte Kopi Luwak’lar satıldığını, hakikatinin ayırt edilebilmesi için kesinlikle orijinal, beynelmilel sertifikası olması gerektiğini söylüyor. Onlar bu yıl Türkiye’ye ancak 7 kilo kadar getirebilmişler. Peki kim alıyor bu kahveleri? Karaoğlan, “Ad vermeyeyim, ama özellikle İstinyepark’taki Esse mağazasından, Türkiye’nin pek çok köklü ailesinden insanlar alıyor,” diyor. evdekahve.com, tek şahsiyet pedlerle, 15 pedlik kolilerde satışa sunuyor bu kahveyi. Ve espresso cihazında pişirebiliyorsunuz.
Kremalı kahve yapan makine evdekahve.com’da, Türkiye’de pek bulunmayan ama dünya çapında ünlü bazı gurme kahvelerin yanı gizeme, kahve karıştırıcısından kahve şurubuna kadar bir hayli ürün bulabiliyorsunuz. Özel bir Belçika kahvesi olan Cafe Liegeois’ın çeşitleri, Jamaika kökenli Blue Mountain gibi kahveler var. Bir de bu kahveler, Türkiye’de pek meçhul ve soft ped denilen bir biçimde sunuluyor. Başka Bir Deyişle tek pişirimlik geniş pedlerle… Ve bu soft ped kahveleri pişirmek için özel soft ped makineler kullanılıyor. Bu aygıtın özelliği, duru değil kremalı kahve yapması. Ama bildiğimiz süt kreması değil bu, Türk kahvesinin köpüğü gibi kahvenin kendi kreması.
Kahve üreticileri tarafından beslenen Paradoxurus isimli etçil memeli, kahve ağaçlarındaki en nitelikli çekirdekleri yiyor. Çekirdekler hayvanın midesinde bir cins fermantasyona uğruyor, fakat erimiyor. Dışkı yoluyla atılan çekirdekler üreticiler tarafından bir araya gelerek satılıyor.