Saçın lüzumu olan vitaminler nelerdir?
Sağlık Yazıları

Saçın lüzumu olan vitaminler nelerdir?

Sıhhatli ve güçlü saçlar için saçınızın lüzumu olan bir ekip vitaminleri karşılamanız gerekmektedir. Bu gidişatta gerek vitamin kapsüllerinizi şampuanlarınızın içerisine karıştırarak veya natürel yağlar ile karıştırarak haftada 1-2 kere saçlarınıza masaj yaparak uygulayabilir aynı zamanda besinler takviyesiyle bu vitaminleri karşılayabilirsiniz. İlk olarak;

A vitamini

Saçlarınızı saplıklı bir biçimde uzatmanın bir yolu saçınızın lüzumu olan A vitamini karşılamaktan geçer. A vitaminin beceriksizliğinde saçlarınızda dökülmeler olaur, ve saç teninizin kurumasına sebebiyet verir. Saçınızın lüzumu olan A vitamini patates, ıspanak, brokoli, havuç ve yumurta sarısı harcayarak elde edebilirsiniz.

E vitamini

Saçlarınızın onarımı için muhtelif kozmetik mahsullerini kullaranak düzelmesi için çaba sarfediyorsunuz fakat bunu besinler takviyesiyle karşılamanız daha sıhhatli ve net çözüm olabilir. Buğday, yulaf, marul, kereviz, ıspanak, soya fasulyesi yağı, mısır yağı, ceviz, arı sütü, tere, mısır, maydanoz gibi besinleri harcayarak saçınızın lüzumu olan E vitaminini karşılayabilirsiniz. E vitamininin beceriksizliğinde saçlar geç uzar, dökülür ve kırılır.

B vitamini 

B3 vitamini kan dolaşımını kumpaslar. Beceriksizliğinde saçlar eforsuzlaşır, incelir, kırılır ve daha çabuk dökülür. Karaciğer ve ton balığı, tavuk, kırmızı et zemgin B3 vitamini kaynağıdır.

B7 vitamini saç için lüzumlu protein yapısının, keratinin oluşabilmesi için zorunludur. Yeterince alınmaması saç teninde pullanmalara ve saç dökülmelerine sebep olur. Yumurta sarısı, karaciğer, yeşil yapraklı sebzeler, dut B7 vitamini kaynaklarıdır.

B9 folik asit saç üreten hücrelerin yenilenmesini sağlar, beceriksizliğinde saçlar geç uzar. Portakal, baklagiller, brokoli ve yeşil yapraklı sebezeler yüksek oranda folik asit kapsar.

B12 vitamini hücrelere oksijen taşır, beceriksizliğinde yeterince oksijen almayan saç kökleri yeterince saç üretemez. En ehemmiyetli B12 kaynağı kırmızı ettir.

C vitamini

Saçınızın C vitamini lüzumunuzu portakal, greyfurt, mandalina, kivi, kırmızı ve brokoli, çilek ve domatesten karşılayabilirsiniz. Kolajen imalini çoğaldıran C vitamini beceriksizliğinde saçlar çabuk kırılmaya başlar ve böylelikle saçınız parlaklığını yitirir.