Kurban Bayramı'nda doğru beslenmenin kaideleri!
Sağlık Yazıları

Kurban Bayramı’nda doğru beslenmenin kaideleri!

Kurban Bayramı’nda harcanan ağır yiyecekler et, hamur işi, tatlı sıhhatimizi etkiliyor. Kesilen kurban sonrası tüm aile sofranın başında buluşur birbirinden lezzetli yemekler yapılır fakat bu yemekler sonrasında ciddi meseleler yaşamanıza neden olabilir. Özellikle kurban kesiminin hemen sonrasında yenilen kavurma ile bayram süresince fazla harcanan et, sindirim ve kalp-damar sistemi başta olmak üzere genel sağlık gidişatını negatif etkiliyor. Kurban bayramında; sağlıklı beslenmenin temel ilkelerine, besin tercihine, porsiyon hakimiyetine ve gıda gruplarının balanslı ufalamasına herkes dikkat etmelidir. İşte Kurban Bayramı’nda doğru beslenmenin kaideleri…

Kurban eti nasıl harcanmalı?

Etler sindirimi güç yiyeceklerdir. Olağan bir etin sindirimi 4 saat sürerken, taze kesilmiş etin sindirimi 8 saatte olur. Bekletildikten sonra harcanan etin lezzeti ve pişirimi de daha iyi olur birkaç gün beklettikten sonra harcanması daha sağlıklıdır.

Nasıl pişirmeliyiz?

Kurban Bayramı’nda, pişirme usulleri çok ehemmiyetlidir. Etler pişirilirken haşlama ve ızgara gibi usuller seçim edilmeli, kızartmalardan uzak durulmalıdır. Çok yüksek ısıda, uzun zaman pişirme ve kızartma usulü muhtelif “kanserojen maddelerin” yaradılışına neden olabileceği için seçim edilmemelidir. Etlerin tek başına değil de sebzelerle beraber pişirilmesi veya harcanması, gıda spektrumunun sağlanması daha iyidir.  

Tatlı tüketimine dikkat!

Bayramda her ziyaret ettiğimiz her yerde önümüze kesinlikle tatlı kazanç. Fakat tatlı dozunu kaçırmamalıyız. Konukluklarda şerbetli tatlıların günde bir defa ile hudutlandırılması gerekmektedir. Bunun yerine sütlü ya da meyveli tatlılar seçim edilmelidir.