Saç Biti
Cilt Bakımı

Saç Biti

Saç bitleri saçlarda artıp yaşayan, kafa tenindeki kandan beslenen minik böceklerdir. Bitlerin büyüklüğü susam tanesi kadar olup, 6 bacakları vardır ve renkleri bronzdan grimsi beyaza kadar değişmektedir. ömürleri 30 gündür ve kafa teninden uzakta yalnızca 2 gün yaşayabilirler.

Sirke , saç bitinin yumurtasına verilen addır. minik beyazımsı toplu iğne başı büyüklüğünde saç tellerine yapışkan duran beneklerdir. Sirkeler evvel saç tenine çok yakın bir yere vazgeçilirler, daha sonra saç uzadıkça saç dibinden uzaklaşırlar. Sirkeler takribî 7 ila 10 gün arasında yumurtadan çıkarlar ve 7 gün içinde olgun bir bit halini alırlar.

Saç bitleri tırmanırlar, uçup zıplayamazlar ve hayvanların üzerinde yaşamazlar. Bacaklarının ucundaki kanca eşi kıskaçları ile saça tutunurlar. Sirkeler genellikle ensedeki, kahküllerin altındaki ve kulak arttaki saç tellerinde bulunurlar.

Nasıl Dağılırlar?

Saç biti baş teması ya da bazen bitlenmiş birisi ile ayni şapkanın, başlığın giyilmesi, ayni tarağın veya fırçanın kullanılması yoluyla yayılır.

Belirtileri nelerdir?

Bulgu olmayabilir, ya da alttakiler sayılabilir:

– Saçta gıdıklanma duygusu

– Bit ısırmalarından dolayı kafada kaşıntı

– Kaşınmalardan dolayı kafa teninde yaralar oluşabilir ve kimi zaman bu yaralar iltihaplanabilir.

– Yastık üzerinde ince siyah tozlar bit dışkısı ya da soluk gri bit teni görülebilir.

Saç bitinin ve sirkelerinin hakimiyet edilmesi:

Parlak ışığın altında büyüteç ve ince dişli tarak ile saçların içini ve kafa tenini yakından araştırın. Sirkelerin fark edilmesi ve görülmesi genellikle daha kolaydır. Ense ve kulak arttaki saç tellerine yapışkan dururlar. Kepeklerden değişik olarak saçın fırçalanmasıyla düşmezler.

Şayet saç biti bulursanız:

Konuttaki öteki şahıslarda da olup olmadığını hakimiyet edin ve bit ilacını yalnızca kafasında bit olanlara uygulayın. Bit ilacını bit bulaşmış herkese ayni günde uygulayın. Bit ilacı uygulamasını 7 gün sonra yineleyin. yakın temasta bulunduğunuz dostlarınıza ve iş dostlarınıza sizde bit bulunduğunu haber verin. Bitlenmiş şahıs bit ilacının ilk uygulanmasından sonra işine veya mektebine dönebilir.

Saç biti nasıl rehabilitasyon edilir?

12 aylıktan minik bebekler için ya da hamileyseniz veya emziriyorsanız ya da duyarlı bir cildiniz varsa, bir hekime müracaat etiniz. Kimyevi ilaçlarla arınma yerine elle toplama önerilebilir. Saç biti ilaçları reçetesiz olarak eczanelerden satın alınabilir. Belirtilen kullanım direktiflerine uyunuz. Kullanılan ürünlerin göze kaçmamasına dikkat ediniz;gözleri bir havlu ya da elbezi ile kapatınız ve tümörünü uygularken eldiven kullanınız. Kullandıktan sonra ellerinizi yıkayınız.

Faydalı teklifler:

ilaç uygulamasından evvel ya da sonra saç kremi kullanmayınız. Isı ilacı tesirsiz hale getirebileceğinden, ilaç uygulamasından sonra saç kurutma aygıtı kullanmayınız. ilacı uyguladıktan sonra 1-2 gün saçı yıkamayınız.

ilaçtan sonra tümörünün tesirli olup olmadığını hakimiyet edin. saçı ince dişli bir tarak ile tarayıp, tarağı kağıt mendil veya bir bez ile sildikten sonra her hangi bir hareket görüp görmediğinize ebedin. Bitler hala canlı ise, saç biti kullandığınız ilaca mukavemetli olabilir. saçı yıkayıp değişik bir dahi. ime sahip başka bir ürün eczacınıza sorunuz ile yine ilaçlayın. Şayet öteki ilaç da tesirsiz olursa saçın her gün hakimiyet edilip, bitlerin ve sirkelerin ince dişli tarak ve tırnak uçları ile bir araya gelmesi geriye kalan tek alternatiftir. Bu harekât çok külfetlidir ama dikkatlice uygulanırsa, zamanla saçın tam bitlerden ayıklanması muhtemel olacaktır. harekât sırasında büyüteç kullanılması yumurta ve bitlerin daha kolay görülmesinde destekçi olabilir.

Tarakları, fırçaları, başlıkları ve yatak ekiplerini hakimiyet ediniz. Taraklar ve fırçalar 10 dakika sureyle 50 derecenin üzerinde deterjanlı sıcak suya yatırılabilir. Yatak ekipleri, kıyafetler ve havlular çamaşır cihazının sıcak devireme programında yıkanabilir ya da kurutma cihazının sıcak programında kurutulabilir. Yıkanamayan ya da kuru arınma yapılamayan şeyler -örn. şapkalar, en az dört gün sureyle bir plastik torbada yakalanabilir. Sirkelerin bir araya gelmesi koşul değildir. Saç bitinin cemiyet içinde dağılmasını eksiltmenin en iyi yolu, çocuğunuzun saçını haftada bir hakimiyet etmektir.