Sabah kahvaltısında tatlı yemenin zararları bütün gün sürüyor
Sağlık Yazıları

Sabah kahvaltısında tatlı yemenin zararları bütün gün sürüyor

Güne tatlı bir şeyler yiyerek başlayanlar dikkat! Leeds Beckett Üniversitesi Obezite Bölümü’nden Paul Gately güne doughnut veya tatlı bir kek ile başlayanları uyarıyor:

“Güne bir kekle başlarsanız şekeriniz yükselir ve hiçbir besinden yarar sağlayamazsınız.”

Bir çoğunuz bir şeyler yemenin hiçbir şey yememekten daha iyi bir fikir olduğu görüşündeyiz. Ancak Paul Gately göre insanlar açlıktan ölmedikleri sürece şekerli ve yağlı atıştırmalıkları yememeli. 

Paul Gately kahvaltının niteliği konusunda da çok ciddi uyarılarda bulunuyor. Profesöre göre eğer kahvaltıyı es geçersek, kötü yemek alışkanlıklarına daha eğilimli oluruz. Eğer sürekli şekerli ve yağlı atıştırmalıklardan hazırlanan bir kahvaltıyla besleniyorsanız daha kötü bir beslenme gününe hazır olun.

‘EN İYİSİ BÖYLE DEVAM EDEYİM’ DEMEYİN!

Paul Gately uyarılarına şöyle devam ediyor:

“Bazılarının davranışı şudur ki: ‘Zaten yalnış yol izledim, en iyisi böyle devam ediyim.’ Şunu söylemeliyim ki; sabahın erken saatlerinde kendinizi sağlıksız bir kahvaltıya rehin etmektense güzel bir öğlen yemeği yemeniz daha iyi olur. Ancak bunu sürekli yapmamalısınız. Çünkü sürekli es geçilen yada düşük kalori ile geçiştirilen kahvaltılar ana arterlerimizde sıkışma yaratıyor. “