Regl sancısı nasıl geçer?
Sağlık Yazıları

Regl sancısı nasıl geçer?

Biz kadınların en büyük kabuslarından biride ayda bir gelen o malum günlerdir! Çoğumuzun sancı ile geçirdiği o dönemleri hafifletmenin aslında basit yöntemleri var. Bakalım neymiş bu yöntemler…

AĞRI KESİCİ 

Ağrınızın başlayacağını hissettiğinizde uzanın, ağrı kesici alacaksanız hemen başlayın. Çünkü ağrı kesicilerin en etkili olduğu zaman ağrı başlarken aldığınız zamandır.

SICAK SU TORBASI

Karnın alt tarafını ovuşturmak ve bu bölgeye sıcak torba uygulamak oldukça etkili olabilir. Sıcak uygulaması kasların gevşemesine sebep olarak ağrıyı azaltabilir.

ILIK BİR DUŞ 

Ilık bir duş aynı etkiyle ağrıyı azaltabilir. Germe egzersizleri gibi hafif egzersizler, yürüyüş ve yoga gibi aktiviteler yararlı olabilir.

BİTKİSEL AĞRI KESİCİLER

Zencefil ve ahududu içeren içecekler ve çaylar ağrı kesici özellik gösterebilir. Bu dönemde bu tip içeceklerin tüketimi arttırılabilir. Kesin olarak gösterilmese de bazı çalışmalarda akupunkturun regl ağrılarına iyi gelebileceğini gösteren bazı çalışmalar vardır.Sigara ve alkol damarlarda daralma etkisi yaratacağından ağrıları arttırabilir.

BAŞKA ŞEYLERE ODAKLANMAK

Bu dönemde sosyalleşerek veya hobilere yönelerek (kitap okumak, sevdiğiniz bir şey ile uğraşmak gibi) ağrı algısı bir miktar yönetilebilir. Regl ağrıları fazlaysa ve diyet, beslenme değişiklikleri, ağrı kesicilere cevap vermiyorsa bir doktora mutlaka danışmak gerekir. Ağrıların arkasında endometriozis, adenomyozis, pelvik inflammatuvar hastalık veya miyom gibi bir problem olmadığından da emin olmak gerekir.