Regl dönemi ile ilgili herşey!
Sağlık Yazıları

Regl dönemi ile ilgili herşey!

Regl döneminde seks yapılır mı? Regl dönemi ile ilgili bilinen yanlışlar…

Çünkü kadının yumurtlama döngüsünün erken olması ya da yumurtanın çatlaması durumunda regl döneminde de hamile kalması “teknik olarak” mümkündür ama bu durumun görülme oranı çok ama çok düşüktür.

43912_10.jpg

Çoğu kadın bu dönemde değişen hormonları nedeniyle yaşadığı cinsellikten daha fazla haz alabilir ve daha kolay boşalabilir.

43912_1.jpg

Bu dönemde cinsel isteğin artmasının diğer bir nedeni de rahimden vajinaya, oradan da dışarı akan kanın kendiliğinden bir cinsel uyarı yaratmasıdır.

43912_2.jpg

Ancak çoğu zaman kadınlar, cinsel ilişkinin zor ve ağrılı olacağını ya da kanama nedeniyle partnerine itici geleceğini düşünerek, artan cinsel isteklerini bastırma ve seks yapmayı erteleme yoluna giderler.

43912_3.jpg

Aslında seks açısından en elverişsiz zaman regl döneminin hemen öncesidir, çünkü kadınların bu dönemde libidoları en düşük düzededir, gergin ve öfkelidirler, enerjileri de yok denecek kadar az olur.

43912_4.jpg

REGL DÖNEMİNDE SEKS KONUSUNDAKİ YANLIŞ BİLGİLER…

43912_5.jpg

Regl döneminde kadının vücudundan “pis” kanın dışarı atıldığı sanılır ve bu nedenle erkekler genellikle partnerleri regl dönemindeyken cinsel ilişkiye girmek istemezler.

43912_6.jpg

Ancak bu bilgi tamamen yanlıştır. Her sağlıklı kadının rahim duvarı her ay, döllenmiş bir yumurtaya uygun ortamı sağlayacak doku değişiklikleri nedeniyle kalınlaşır.

43912_7.jpg

Döllenme, yani gebelik gerçekleşmediğinde bu dokular işlevsiz hale gelir ve regl dönemi olarak adlandırılan süreçte kan ile birlikte vücuttan atılır.

43912_8.jpg

Dolayısıyla bu kan pis değildir. Regl dönemi hakkındaki yanlış bilgilerden bir diğeri de “Regl sırasında hamile kalınmaz”dır. Ancak bu da yanlış bir bilgidir.

43912_9.jpg