Reflü rehabilitasyonunda uygulanan cerrahi usuller nelerdir?
Sağlık Yazıları

Reflü rehabilitasyonunda uygulanan cerrahi usuller nelerdir?

Reflü olarak öğrenilen Gastroözofajial Reflü Hastalığı GÖRH, genelde mideyi, yemek borusunu ve gırtlağı etkileyen uzun zaman medikal rehabilitasyon gerektiren bir hastalıktır. Yenilen gıdalar yemek borusu aracılığıyla mideye, oradan da sindirim sistemine ilerler. Yemek borusunun mideyle birleştiği bölgede tıpkı bir kapak gibi hareket eden ve gıdaların midenin içinde kalmasını sağlayan adale grubu bulunur.

Reflü hastalarında bazı sebeplerden dolayı bu adaleler hafifleyerek cılızlar ve kapak misyonunu yerine getirmemeye başlar. Midenin içindeki yemeklerle beraber midenin salgıladığı öğütücü akışkanlar, adaleler kapak işlevini kaybettiği için yemek borusuna kaçarak asit reflü hastalığına yol açar. Reflü bedenin muhtelif bölgelerinde ağrılara neden olur.

Gastroözofajial reflü hastalığı ağıza acı ekşi akışkan gelmesi, boğazda takılma hissi, geğirme, bulantı, göğüs ağrısı, gıcık yakalama, astım, kronik öksürük, hıçkırık, ses kısıklığı gibi şikayetlere neden olur.

GÖRH rehabilitasyonunda medikal ya da cerrahi rehabilitasyonun tercihi hasta ile hekimin yaklaşımına bağlıdır. Medikal başka bir deyişle ilaçla rehabilitasyon yalnızca hastalığın bulgularını eksilterek geçici bir gevşeme sağlar, hastalığı iyileştirmez. Büyüyen tıbbın sunduğu cerrahi rehabilitasyon alternatifleriyle kalıcı çözüme erişmek hastalar arasında giderek daha fazla seçim edilmektedir.

Reflü rehabilitasyonunda uygulanan cerrahi usuller

Reflü hastalığı cerrahi rehabilitasyon, endoskopik rehabilitasyon, ilaç rehabilitasyonu ve beslenme stili farklılıkları gibi usullerle rehabilitasyon edilebilir. Hastalığa kalıcı olarak çözüm sunabilen tek seçenek cerrahi rehabilitasyon usulüdür.

Laparoskopik reflü operasyonu, karın bölgesine açılan bir santimetrelik kesiden özel cerrahi aletlerle girilerek yapılan bir operasyondur. Laparoskopik usulle yüksek çözünürlüklü görüntü altında operasyonlar asıllaştırılır. Ve reflüyü önleyecek kapak tertibatı oluşturulur. Takribî 1 saat süren harekâtın ardından bir gece sağlık kurumunda kalınabilir. Operasyon sonrasında hekim bir iki hafta süresince uyulması gereken bir perhiz listesi verir. Laparoskopik cerrahi ile yapılan operasyonlar daha tez iyileşme, düşük karmaşıklık tehlikeyi ve daha az ağrı gibi avantajlar sağlar.

Cerrahi usullerle rehabilitasyon, reflü hastalarını ömür boyu ilaç kullanmaktan kurtararak kalıcı bir çözüm olanağı sunar.

Genel Cerrahi Doç. Dr. Kamil GÜLPINAR