Protein deposu yiyecekler nelerdir?
Sağlık Yazıları

Protein deposu yiyecekler nelerdir?

Protein vücudumuz için çok önemlidir, hayvansal gıdalarda bulunduğu gibi bazı sebze ve meyvelerde de bulunabilir. Kas gelişiminde ve onarımında önemli rolü olan protein zengini yiyecekler spor yapanların da sofralarından eksik etmemesi gereken besinlerden. Peki protein zengini besinler hangileri? O besinleri sizler için derledik…

Kırmızı et

Kırmızı et hayvansal proteinler arasında en fazla protein içeren besin. Uzmanların önerdiği beslenme programlarına göre kırmızı eti haftada en az iki defa tüketmek gerekiyor. Kırmızı etin tek dezavantajı kolesterol içermesi. Bu nedenle kırmızı eti dikkatli tüketmekte fayda var.

Beyaz et

Kırmızı etin en iyi alternatifi beyaz et. Hindi eti, tavuk ve balık eti yüksek protein içeren beyaz ete en iyi örnekler. Beyaz et kırmızı etten daha az yağ içermesi bakımından da uzmanlar tarafından önerilen besinler arasında bulunuyor.

Baklagiller

Fasulye ve nohut gibi baklagillerin 100 gramında yaklaşık olarak 16 gram, mercimeğin 100 gramında ise 9 gram protein bulunuyor. Bitkisel bazlı proteinlerde baklagiller en önemli besinler arasında gösteriliyor. Sağlıklı besinler olmaları da baklagilleri önemli hale getiriyor.

Süt

Kas ve kemiklerin gelişiminde önemli besinlerden olan süt hayvansal protein gıdalarının temelini oluşturuyor. Bir fincan sütte yaklaşık 10 gram protein bulunuyor.

Yumurta

Sporcuların vazgeçemediği besinlerin başında gelen yumurta protein zengini besinlerden biri. 2 adet yumurta beyazı içerisinde yaklaşık olara 13 gram protein bulunuyor.