PROPOLİS
Tamamlayıcı Tıp

PROPOLİS

Arının reçine salgılayan ağaçlardan muhtelif çam cinsleri, atkestanesi, gürgen, söğüt, karaağaç, kayın, kestane, kayak tomurcukları gibi. toplayarak kovan çatlaklarını, kapısını sıvamak için yaptığı maddedir. Yanı gizeme kovana girip can veren fare, kertenkele gibi, dışarı atamadıklarını da her yönden hasarsız vaziyete getirebilmek için bu madde ile sıvar. Propolis çok iyi bir dezenfekte maddesidir. Daha Önceki Mısırlıları n ölülerini mumyalamakta, Yunanlılar ve Romalıların yaraları rehabilitasyon etmekte kullandıkları ileri sürülen propolis, uzun zaman bakımsızlığa uğramış, hatta unutulmuşsa da, son senelerde insan sağlığındaki pozitif bedeli tekerrür anlaşılarak incelenmeye, kullanılmaya başlanmıştır.

Ülkemizde propolise muhtelif isimler verilmektedir: Eğir mumu, şayet mumu, eğil mumu, eğin mumu, çarpık mum, girabolu, girebo, kirebeli, kirebolu, pirebolu.

Rengi: Arının topladığı yöreye göre değişirse de, sarımsı kahverengi kırmızımsı yeşildir.

Saklanması: Ağzı sıkıca kapanabilen ışık geçirmez kaplarda 3-8 derece arasında saklanır.

Yan tesirleri: İçindeki çiçektozunun %1 insanda alerji yapması dışında herhangi bir yan tesiri yoktur.

Propolis suda erimediğinden toz olarak alındığında bozulmadan dışarı çıkar. En az %70, en çok %90lık içkide eritilerek kullanılır.

İçindeki birkaç madde: İçindeki maddelerin oranı yöreye göre değişir. Örneğin içersindeki balmumu oranı %10 ile %40 arasında değişebilir. Reçine, balsam. balmumu, çiçektozları, muhtelif mineraller alüminyum, bakır, çinko, demir, kalsiyum, mangan, silisyum, stronsiyum, vanadyum, vitaminler E, H, P, B kompleksi, yağ asitleri. Bunların dışında flavone, vanilin, isovanilin, aminoasit,…

Son senelerde doktorların analistlerin yayınladığı raporlardan propolisle iyi sonuçlar alındığını okuyoruz. Birçok hastalıkta hastaların büyük bölümünün şikayetlerinin ortadan kalktığı, öteki bölümünde hastalığın görülür derecede gerilediği, çok az bölümünde ise, tesirsiz kaldığı bildirilmektedir. Günümüzde birçok hastalığa karşı kullanılmakta, kullanılma alanı daha da genişletilmeye çalışılmaktadır. Genellikle ergenlik çağına gelen gençlerde yüzde görülen rahatsız edici sivilcelere akne karşı, propolisle hazırlanmış kremle iyi sonuçlar alınmaktadır.