Genel Sağlık

Porselen makyajınızı kendiniz yapın!

.

.jpg

Pürüzsüz ve çekici gibi bir yüze sahip olmak ister misiniz? Bunun için her zaman makyaj uzmanlarına ihtiyacınız yok. Gerekli malzemeler ve tüyolarla evinizde kendinize kolayca porselen makyaj yapabilirsiniz.

22176.jpg

Öncelikli yüzünüzün sağlıklı bir görünüme kavuşması gerekir. Bu yüzden peeling ve ya cilt temizleyiciler sayesinde yüzünüzde ki ölü derileri atmalısınız. Özellikle gelin makyajlarında bir hafta önceden profesyonel bir bakım yaptırırsanız, hem yüzünüz canlı olacak, hem de makyajın kalıcılığı ve doğallığı artacak!

Sonra ki adım da ise yüzünüzün tüylerden arınmış olması gerekir. Bunun için kaş ve bıyık bölgelerinizin alınmış olması yeterli olacaktır.

22177.jpg

Sıra cildinizi pürüzsüzce kapatmakta!

Temizlediğiniz yüzünüze primer (transparan) fondöten uygulayın. Bu işlemle makyajınıza kalıcılık sağlayacaksınız. Ayrıca yağlı ve akneli ciltler için yapılanlardan seçerseniz cildiniz işiniz daha da kolaylaşır. Çünkü bu şekilde cildinizdeki yağ kontrol altına alınacak. Porselen makyaj için likit ürün seçmelisiniz ve dikkat etmeniz gereken en büyük konu fondöteninizin cildinizden en fazla 1-2 ton açık ya da koyu olmalıdır. Yoksa boyun ve kulak kenarı ten renginizle yüzünüzün uyuşmamazlığı doğallığı yok eder!

22180.jpg

Göz altı kapatıcıları

Göz altı morluklarınız ya da torbalarınız varsa yapmanız gereken şeyler olduğunu unutmayın!
Kapatıcılar yüzünüzdeki ifadeyi ve bakışlarınızı belirginleştirmek için de ideal malzemedir. Bu şekilde yüzünüzün ve göz çevrenizin gölge düşen yerlerini uygulayarak görünümü destekleyebilirsiniz.

22179.jpg

Pudra

Bu makyajda tercih edeceğiniz ürün ışıltısız, mat ve yarı transparan olması gerekiyor. Pudra hem sabitleyici, hem de matlaştırıcı olduğu için asla vazgeçilmeyecek bir üründür. Eğer hafif bir kapatıcılık istiyorsak pudrayınızı bir pudra yardımıyla yapmalısınız,daha yoğun bir kapatıcılık için pudra pufuyla tomponlama yaparak yüzünüze pudrayı yedirin. Pudrayı uygularken tıpkı fondöten gibi boynunuza, dekoltenize, burun ve kulak kenarlarınıza asla uygulama yapmayı unutmayınız.

22181.jpg

Gözleriniz

Göz makyajınıza başlamadan önce sabitleyici primer kullanmak farınızın rengini daha belirgin yapmayı sağlayacaktır. Gözleri doğal tutmak makyajınızı daha çakici ve daha güzel hale getirecektir. Gece makyajı ya da gelin makyajında renk şeçimi değişir, ancak gelin makyajındada pastel renkle yapılan göz makyajı daha duru bir görünüm kazandırır. Krem, vanilya ve uçuk pembe bu iş için ideal bir şeçimdir. Primer astardan sonra açık renkli farla astar geçilen gözlere, bir iki ton koyu farla gölgelendirme yapmalısınız. Gölgelendirme asıl gözlere anlamını kazandıran bir harekettir ve göz üstü çukurlarına yapacağınız far hamlleleri içeriden dışarıya göz bitimine kadar olmalıdır. Göz yapınıza göre kalem ya da eyeliner kullanın. Alt göz çevresine eğer iri gözlere sahipseniz içe, küçük gözlere sahipseniz dışa kaleminizi çekin. Buğulu gözlere sahip olmak istiyorsanız bir makyaj pamukçuğuyla ya da far süngeriyle kaleminizi dağıtmanız yeterli olacaktır.

22182.jpg

Kirpikler

Eğer kiprikleriniz zayıf yada kısa ise isteğe bağlı olarak takma kiprik kullanabilirsiniz. Ancak amacımız doğallık olduğunda doğallığın dışına çıkmadan, doğal görünümlü takma kiprikler ya da sadece gözün dış köşesine eklenen kısa kiprikler tercih etmelisiniz. Takma kiprik kullanıldığı zaman rimeli sadece belirginleştirmek ve bütünleştirmek için az miktarda kullanmalısınız. Takma kiprik tercihiniz olmazsa kiprik yapınıza göre bir rimelle kipriklerinizi tarayarak belirgin hale getirin ve asla pırıltılı rimeller tercih etmeyin.

22183.jpg

Allık

Allıkta tıpkı diğerleri gibi naturel renkler tercih edilmelidir. Toz pembe, nude, uçuk korel renkleri gibi tonlar porselen makyajın vazgeçilmezleridir. Allık uygulanırken asla kesin ve keskin hatlar olmamalı, genellilkle dairsel hareketlerle yumuşak bir görünüm kazanın.

22184.jpg

Dudaklarınız

Dudaklar porselen makyajın son ve en önemli bir hamlesidir.Makyajınız da daha çok nude ve soft renkler kullandığımızdan rujunuzun rengini canlı ve belirgin seçmenizde hiçbir sakınca yoktur. Özellikle kırmızı ya da pembe bu makyajın vazgeçilmezlerindendir.

22185.jpg