Pole dans nedir? Pole dansın faydaları nelerdir?
Sağlık Yazıları

Pole dans nedir? Pole dansın faydaları nelerdir?

Halk arasında ‘direk dans’ı olarak da bilinen ‘pole dans‘ striptiz dansı olarak geçse bile aslında güç ve oldukça sağlam kordinasyon gerektiren bir performans sanatıdır. Bugün sizler için pole dansın faydalarını, pole dans yaparken hangi kaslarımız çalışır? gibi sıklıkla sorulan soruları Pole Dance Eğitmeni Gizem Tongal sizler için yanıtladı…

”Pole dansın bedensel olarak faydaları; kasları güçlendirmesi, esnetmesi ve kuvvetlendirmesidir. Bu dansı her zaman kasları güçlendirmede en eğlenceli yoldur. Aynı zamanda Pole dansın meditasyon etkiside bulunmaktadır. ‘Bir Pole dans eğitmeni olarak dansa gelip mutsuz ayrılan kimseyi görmedim’ meditasyon etkisi ile kişiyi mutlu olmasını saplamaktadır.

1515493904-R67J.jpg

Bu dansı seven aynı zamanda bırakamamaktadır aynı zamanda bağımlılık etkiside bulunmaktadır. Pole dansın bir başka faydası arasında olan kişiye özgüven kazandırmasıdır. Bu nasıl olur diye sorarsanız kişinin salonda denediği bir hareketi bir kaç haftada tekrarlayıp çalışıp ve sonunda başardığı zaman kişi ‘başardım’ düşüncesine kapılıyor ve kendine olan güveni artıyor.”