Genel Sağlık

Mutluluğunuzu yiyerek arttırın!

.

.jpg

Mutlu olmanıza çok az kaldı! Bu yiyeceklerle ‘mutluluk hormonu’ olarak adlandırılan serotonini arttırın ve yorgunluktan adet öncesi gerginliğe (PMS) kadar birçok sorununuza çare olun! ‘ Formsante dergisi’nin yayınladığı bu haberle mutluluğu yakalayın!

21984.jpg

Kuru üzüm yerine muz

Yoğun ve stresli bir gün mü yaşıyorsunuz? Eliniz çekmecedeki kuru üzümlere gidiyor. Evet, bunları yiyerek glisemik indeksinizi yükseltmek pahasına, kısa süreliğine kendinizi mutlu hissedebilirsiniz. Oysa B6 vitamininden zengin bir muz yiyerek, vücudunuzdaki serotonin ve dopamin sentezini artırabilirsiniz. Bedeninizdeki B6 vitamini deposunu tüketen stresle mücadele etmek için yiyeceğiniz bu meyvenin, sizi potansiyel bir depresyon tehlikesinden koruyabileceğini de unutmayın!

21985.jpg

Diyet kola yerine portakal suyu

Araştırmalar, yapay tatlandırıcıların kişilerin psikolojik durumları üzerinde etkili olabileceğini gösteriyor. Bu çalışmalardan çıkan sonuca göre ; duygu durum bozukluğu olanlarda olumsuz etkiler yaratan tatlandırıcılar, depresyon öyküsüne sahip kişilerin durumunu daha da kötüleştirebiliyor. İçeceklerin psikolojiniz üzerinde yapıcı etki yaratması için, C vitamininden zengin portakal suyunu tercih edebilirsiniz. Çünkü bu vitamin beyin sinirlerinin dengelenmesine yardımcı olduğu gibi, depresyon belirtilerinin azalmasına da destek oluyor.

21986.jpg

Fıstık yerine ceviz

Atıştırmalıklara özlem duyuyor ama yiyemiyor musunuz? Eğer biraz çerez yemek sizi mutlu edecekse, cevizi seçin! Çünkü Omega 3’ten zengin ceviz, duygu durumunuzu düzeltecek önemli esansiyel yağ asitlerini içeriyor.

21987.jpg

Marul yerine ıspanak ve tere

Salatanızda koyu yeşil yapraklı sebzeler yemek istemeyebilirsiniz. Ama unutmayın ki, içeriğinde bol miktarda magnezyum bulunan ıspanak ve tereyi yiyerek vücudunuzun stresle mücadelesine yardımcı olabilirsiniz. Çünkü magnezyum, PMS’in ilk belirtileri olan anksiyete ve asabiyeti gidermeye yardımcı olabiliyor.

21988.jpg

Şerbetli tatlılar yerine bitter çikolata

Birçok insan üzüntüsünü tatlı yiyerek gidermeye çalışıyor. Oysa son derece ağır ve sağlığınız için zararlı bu besinler yerine, bitter çikolatanın size daha iyi geleceğini biliyor musunuz? Stresin bir numaralı düşmanı bitter çikolatadan bir parça yediğiniz anda, seratonin beyinde dolaşmaya başlıyor. İçeriğindeki flavonoid ise, kanı sulandırıyor, kalp hastalıkalrı riskini azaltıyor.

21989.jpg