Pilatesin doğru öğrenilen yanlışları nelerdir?
Sağlık Yazıları

Pilatesin doğru öğrenilen yanlışları nelerdir?

Pilastes profesyonel eğitimi almamış bireyler eşliğinde yapıldığı zaman riskli bir spora dönüşebilir.

PİLATESİ HERKES YAPABİLİR Mİ? Pilates, us ve beden birlikteliğini sağlayan bir koordinasyon egzersiz sistemidir. Bu sebeple pilatese başlamadan evvel kesinlikle bir fizyoterapist hakimiyetinden ve emin sağlık testlerinden geçilmesi gerekmektedir. Bu sebeple pilates eğitimi veren bireyin fizyoterapi orijinli ya da fizyoterapistten eğitim almış bir birey olması çok ehemmiyetlidir.

43707_8.jpg

İzmir Üniversitesi Fizyoterapi Kısmı Öğretim Görevlisi Uzm. Fzt. Hülya Özlem Şener, son senelerin moda zayıflatma programı olarak tanıtılan Pilates’in yürüyüş ve perhizle beslenmediği sürece kilo kaybına neden olmayacağını söyledi.

43707_1.jpg

Bugüne kadar omurga kırıklarından tansiyon meselesine kadar pek çok ehemmiyetli rahatsızlığa neden olduğuna değinerek “Televizyonda, pilates yapan birbirinden fit şanlıları gören bir ev bayanı, programa denk geldiği gün pilates yapmaya başlıyor.

Pilates yapacak birey ilk evvel bir fizyoterapist hakimiyetinden ve değerlendirmesinden geçmelidir” dedi.

43707_2.jpg

Sonuca erişmek için bir an evvel egzersizi bitirme isteği ile yapılan pilates egzersizleri süresince soluk, konsantrasyon, merkezleme, kararlılık ve akıcılık ilkelerinin yerine getirilemeyeceği ve gün fazla olmak kaydıyla haftada 3 defa ya da yürüyüşle desteklenmek kaydıyla haftada iki defa yapılabilir. Ancak ehemmiyetli olan, neşe alınan bir zamanda, misalin sevdiğiniz diziyi izlerken ya da eşinizle sohbet ederken bunu yapmalıdır.

43707_2.jpg

Günümüzün popüler egzersizlerinden olan pilates hakkında bir çok şey öne sürülmektedir bunlar…

43707_3.jpg

PİLATES ZAYIFLATIR MI? Pilates zayıflatmaz.

Ancak yürüyüş ve perhizle beraber yapılması vaziyetinde zayıflamaya neden olur, fit bir görüntü elde edilir.

43707_5.jpg

PİLATESİ BİR VAKİT YAPMAK FİT GÖRÜNMEK İÇİN YETERLİDİR: İnsan bedenindeki adaleler şayet kullanılmazsa, 1 saat içinde görevini vazgeçmeye başlar. Başka Bir Deyişle bir yaşam şekli haline getirilmediği sürece Pilates yaparak elde edilen fit görünümün sürdürülmesi olası değildir.

43707_6.jpg

HAFTADA BİR GÜN PİLATES YETERLİ Mİ? Pilatesin haftada 3 defa yapılması en uygun olanıdır, her gün dahi yapılabilir. Yürüyüşle desteklendiği sürece haftada iki defa yapmak yeterli olabilir.

43707_7.jpg
.