Genel Sağlık

Doğum hakimiyet haplarının 7 ehemmiyetli özelliği

….

.jpg

Türkiye’de de kullanımı her geçen gün artan doğum hakimiyet hapları hakkında öğrenmediğiniz 7 reel var!

25453.jpg

Yer elmasından geliştirildi

Biliminsanları, hapın ana maddesi olan progesteronu 1928 ’de tavşanlarda tespit etti. İncelemeceler potansiyeli hemen fark etti fakat progesteron yalnızca hayvanlardan edinilebiliyordu. Bu da çok pahalı bir operasyondu. Gramı 80 ile 1000 dolar arasında değiştiğinden 1940larda hormonun müşterileri dünya çapındaki yarış atı yetiştiricileri oldu. Progesteronu atların üretkenliğini çoğaldırmak için kullanıyorlardı. 1943 ’de analist Russel Marker seçenek bir kaynak buldu: yerelması. Yabani bir Meksika yerelması büyük ölçülerde progesteron öncülü kapsıyordu. Bu da ucuz seri yapımı mümkün kılıyordu.

25454.jpg

Katı bir Katolik destekledi

Katolik kilisesi 1951 ’de gün hesaplama metodunu onayladığını duyurdu.

Ama bu yöntem diğer doğum hakimiyet yöntemlerinden daha güvensiz. Ama hapın büyümesini sağlayan oldukça katı bir Katolik oldu. John Rock, sağlıklı bir konutluluğun anahtarının sağlam bir cinsel yaşam olduğunu düşünen bir hekimdi. İlk doğum hakimiyet hapının Besin ve İlaç yöneti tarafından onaylanmasını sağlayan muayenehane deneyleri yürüttü. Aynı zamanda “Zamanı geldi: Bir Katolik Hekimin Doğum Hakimiyetine Karşı Savaşı Tamamlama Teklifi” isimli kitabı yayınladı ve çok tesirli oldu. Kitapta Rock, hapın kadının doğal döngüsüne göre çalıştığını ve bu surattan günah olmayan bir yöntem olduğunu anlattı. Kilise ikna olmadı. Rock, 1960larda hapın temsilcisi olarak anıldı

25455.jpg

Feministler övdü

Yalnızca sosyal kullanım için geliştirilen ilk ilaç olan doğum hakimiyet hapları başta feministlerin methiyesini kazandı. Hatta geliştirilmesinin faturası yaşlı bir süfrajet olan Katherine Dexter McCormick ’e kesildi.

1970lere gelindiğinde hapın mümkün sağlık tehlikeleri kamuda dinlendi ve feministler ilacı, eziciliği gitgide artan ataerkilliğin bir başka misali olarak görmeye başladı. Capitol Hill ’e baskın yaparak neden doğum hakimiyetinin tehlikelerini kadınların taşıması gerektiğini sordular. Erkekler için bu stil bir doğum hakimiyeti metodu üzerinde hâlâ çalışılıyor.

25456.jpg

Yaşamı negatif etkileyebiliyor

Hap kullanan kadınlar sentetik hormonlar dışkılıyor. Ne Yazık Ki bu hormonları dağılmak su alan nebatlar için çok güç. Paris ’te yürütülen bir çalışmaya göre doğum hakimiyet haplarında bulunan bir hormon, oradaki akarsularda bulunan östrojen hormonunun yüzde 30 ile 50 ’sinin nedeni olarak gösterildi. Akarsularda doğum hakimiyet hapları ve diğer atıkların yarattığı hormon lekeliliği yaban yaşamda üretkenliği de etkiliyor. İnsanlar üzerinde tesiri bilinmez ama çalışmalara göre bazı bölgelerde atıklar o kadar fazla ki insan sıhhatini dahi etkileyebilir.

Olağanda çekim kimyevileri, bizi, genleri bizimkilerden değişik olana doğru sürükler. Genetik spektrum ne kadar çok olursa çiftin üretkenliği o kadar çoğalır ve yavru daha sağlıklı olur. Hap, gebeliği anımsayan bir hormonsal gidişat yarattığından bu süreci bozabilir. Bir kadın hamileyken genetik olarak kendine benzeyen insanlara yönelir. Kuramda, bunun nedeni, aile abonelerinin bu duyarlı yarıyılda onu ve bebeğini gözetecek olmasıdır. Ama bunlar olağanda eş olarak seçeceği insanlar değildir. Erkekler tarafından bakınca, onlar da bir dişiyle ilgilenmeden evvel hormonsal ve fiziksel olarak gebelik bulguları ararlar. Neticede temel emel soyunu sürdürmektir. Böylece erkekler yumurtlayan kadınları hap kullananlardan daha çekici bulabilir.

25458.jpg

Haplarda hormon yok

Aylık kolinin son haftasındaki haplarda hormon yok. En azından doğum hakimiyet haplarının çoğunda. Hapı geliştirenler, kadınların aylık adet görmeye devam edebilmesi için bir haftalık plasebo koymuşlar.

Hapın olası olduğu kadar doğal gözükmesini istemişler ki kadınlar tarafından kabul görsün. Ama anlaşıldı ki kadınların çok fazla ikna edilmesi gerekmiyormuş Bugün, bazı üreticiler, son haftanın haplarına demir koyuyorlar. Böylece adet gören kadının demir kaybını eksiltmek maksadındalar. Ama bazı kadınlarda demir dayanağı mide ve barsak meselelerine yol açıyor. Misalin, mide bulantısı, karın sızısı, kabızlık veya ishal gibi. Başka Bir Deyişle son haftada bu şikayetleriniz oluyorsa, nedeni adetinizin yanaşması değil demir dayanağı olabilir.

25459.jpg

Doğum hakimiyetinden daha fazlası

Hapı geliştirenlerin usundaki temel mevzu doğum hakimiyeti olsa da, Hap ilk kere 1957 ’de ciddi adet meseleleri için kullanılmaya başlandı. İçindeyse ihtar olarak, ilacın gebeliği yasaklayacağı yazıyordu. İki sene içinde, yarım milyon kadında sırlı bir biçimde adet meseleleri oluştu! Muhakkak ki ilacı “yan tesiri” için alıyorlardı.

Bugünse temel kullanım emeli doğum hakimiyeti. Ama pek çok tıbbi vaziyette kullanılabiliyor. Bunlar arasında polikistik rahim belirtisinden endometriyoza, anemiden iltihaplı sivilce rehabilitasyonuna kadar çok muhtelif şeyler var. Hatta bulimya rehabilitasyonunda dahi kullanılmış. Natürel ki, kadının işyerindeki rolünü genişletmek ve halklar arası bir cinsiyet devrimi başlatmak için de kullanıldığından çağdaş dünyanın yedi şahanesinden biri sayılıyor.

25460.jpg
.