Peynir altı suyunu dökmeyin zira hipotez etmediğiniz verimleri var!
Sağlık Yazıları

Peynir altı suyunu dökmeyin zira hipotez etmediğiniz verimleri var!

Peynir altı suyu, kanser gelişimine mani olur. Özellikle peynir suyunda bulunan proteinler ve aminoasitler, erkeklerde prostat kanseri, bayanlarda ise göğüs ve rahim kanseri tehlikesini düşürmektedir.

İçeriğinde barındırdığı laktoferrin gibi enzimler ile bedende mikrop üremesini durdurucu bir natürel antibiyotik tesire de sahiptir.

 Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren yiyecekler arasında Peynir Suyu ayrı bir yere sahiptir.

Tip 2 diyabet hastaları için de verimlidir.

Menapoz yarıyılında bayanlarda sıklıkla görülmekte olan kemik erimesi için natürel çözümdür.

Kapsadığı bol kalsiyum sebebiyle adale bitkinliği olan şahıslarda adale ve eklem sızılarını geçirir.

Bayanlarda hormon balanssızlıkları e östrojenin az salgılanması gibi rahatsızlıklara iyi kazanç.

Bulundurduğu aminoasitler ve proteinler, kan yoluyla doğrudan adale hücrelerine gelerek burada adale dokusunun üretiminde kullanılırlar. Bu sebeple de adale yapmak isteyen dostlar için peynir tozu içmeyi nasihat ediyoruz.

Harcamaya başladığınız andan itibaren iştahınızın kesildiğini ve tokluk sezdiğinizi göreceksiniz.

Peynir altı suyu nasıl harcanır?

1- Su ve süt yerine besinlerde kullanılabilir. Bu yiyecek mahsulü asla ziyan edilemeyecek kadar bedellidir. Özellikle hamur işlerinde ve ekmeklerde su yerine peynir altı suyunu kullanırsanız hem çok lezzetli olur hem de çok vitaminli. Ekmekler, kekler, muffinler, börek ve poğaçalar hepsinde kullanabilirsiniz.

2- Makarnanızı peynir altı suyu ile haşlayıp, suyunu süzmek yerine sürükletirseniz sosa gerek kalmadan çok lezzetli bir makarna elde edersiniz.

3- Pilavlarınız risotto tadında olurken, patateslerinizi ceddip peynir suyuyla haşlarsanız çok hoş tatlı bir püre olur.

4- Peynir altı suyunu tekerrür kaynatıp tülbent bezden süzdüğünüzde börekler için lor peyniri yapabilirsiniz.

5- Lakto-fermente sebze başka bir deyişle bildiğimiz turşu üretiminde kullanılır. Özellikle tatlı olan peynir altı suyu turşularınızın hem yumuşamasını önler hem tez fermente olmasını sağlar. Elbette probiyotikliğini de çoğaldırır.

6- Nohut, fasulye gibi baklagilleri nemlendirdiğiniz suya bir kaç kaşık peynir suyu ilave ederseniz hazımları basitleşir.

7- Peynir altı suyuna biberiye, tuz, sarımsak,karabiber koyarak et ve tavuk marinasyonunda kullanabilirsiniz.

8- Adale kütlesini çoğaldırmak isteyen çocuklarınız ne olduğu bilinmeyen spor salonlarında satılan sporcu meşrubat ve gıdalarını harcayacaklarına peynir suyunu direk içebilirler veya onlara bununla limonata yapabilirsiniz.

9- Kışında sıcak meşrubat olarak kullanabilirsiniz. Isıtın bal ve meyvelerle tatlandırarak soğuk günlerde bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecek bir meşrubat hazırlayın. Gribe karşı birebir.