Otizm genetik mi
Otizim

Otizm genetik mi

İngiliz gazetelerinde çıkan habere göre, yapılan üç araştırmada, hastalığın orijinlerine ait genetik farklılıklar tanımlandı ve bu farklılardan birinin otizm olaylarının yüzde 15’ine açıklama getirebileceği belirtildi.

Philadelphia Çocuk Sağlık Kurumundan Hakon Hakonarson ile meslektaşlarının Nature mecmuasında yayımlanan iki araştırmasına göre, çocuğun beynindeki irtibatları sağlamada rol oynayan genlerdeki değişinim, çocuğun otizm olması olasılığını artırıyor.

Bilim adamları, araştırmanın ehemmiyetini, genetikle kanser arasındaki irtibata ait elde edilen belirtilere benzetti.

Oxford Üniversitesinden Prof. Tony Monaco başkanlığında yapılan ve Molecular Psychiatry mecmuasında yayımlanan bir öteki araştırmada da, beyindeki asap hücrelerinin büyümesinde ve gelişmesinde yer alan genlerin, bir bireyin otizme hassasiyetini artırabileceği tanımlandı.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Enstitüsünden Dr. Raynard Kington, “Bu belirtiler, genetik etkenlerin otizmde güçlü rol oynadığını gösteriyor. Genlerin detaylı tahlili ve beynin gelişimini nasıl etkilediğinin anlaşılması, otizmli çocukların teşhisi ve rehabilitasyonu için daha iyi taktikler geliştirilmesini sağlayacak” dedi.

Otizmin sebebi henüz bütün olarak öğrenilmiyor, ancak bir hayli uzman, bunun birden fazla sebebi olabileceğine inanıyor. Otizmin mümkün sebepleri arasında hamilelikte içki içmek, babanın yaşlı olması, aşı, doğum esnasındaki bir somurtkanlık ve çok erken yaşta televizyon izlemek de sayılıyor.