Oruçluyken kabarıklığı önlemenin yöntemi
Sağlık Yazıları

Oruçluyken kabarıklığı önlemenin yöntemi

Memorial Hizmet Sağlık Kurumu Beslenme ve Perhiz Kısmı ’nden Dyt. Aysu Aydın, uzun ve sıcak günlere denk gelen Ramazan ayında sıhhatli kalmak için doğru beslenme tekliflerinde bulundu.

İftarda dikkat edilmesi gereken beslenme teklifleri;

· Ufak bir başlangıçla iftar açılmalıdır. Bu zeytin, hurma, kuru meyve, ceviz, badem veya ufak bir parça cevizli sucuk gibi seçim edilmelidir. Bol suyu yanında önemsememe etmemek gerekir.

· Ilık bir çorba iftar sofralarının bırakılmazı olarak harcanmalıdır. Çorbanın hem akışkan gereksinimini karşılaması hem içeriğindeki gıda öğeleri hem de doygunluk verici özellikleri vardır. Ayrıca sindirime de iyi gelmektedir. Yavaş bir biçimde yarım ya da 1 kase şahsa göre değişmek kaydıyla harcanmalıdır.

· 15 -20 dakika sonrasında ana yemeğe geçmek en doğrusudur. Ana yemeği; etli sebze yemeği, kurubaklagil yemeği veya kızartma dışında pişirilme usulü uygulanarak hazırlanan; et, tavuk veya balık yemekleri yapılabilir.

· Pilav ya da makarna haftada en fazla 2 ya da 3 defa harcanabilir. Kepekli pirinç, makarna ve bulgur pilavı seçim etmek en sıhhatlisidir.

· Yemeğin yanında kesinlikle 1- 2 dilim ekmek alınmalıdır.

Salatayı yemenin zamanı yoktur yemeğin ilk anlarından itibaren harcanmalıdır. Ham sebze bol lif kapsar tokluk sağlar.

· Yağlı besinler, hamur işleri, kızartmalar, kavurmalar, salam, sosis, sucuk, pastırma gibi şarküteri mahsullerinden uzak durulmalıdır.

· Akşam iftar sofraları günlük alınması gereken kalorinin % 65` ine yakınını içerdiği için Ramazan vaktince yağlı ve ağır yemekleri seçim eden şahısların kan kolesterol seviyelerinde istenmeyen çoğalışlar yaşanabilir. LDL kolesteroldeki makûs mizaçlı bu çoğalışlar toplam kolesterolü artırabilirken, günlük egzersizlerdeki eksilme HDL iyi mizaçlı kolesterol seviyeleri düşebilir. Kandaki trigliserit oranında yükseliş Ramazan ayı sonrasında kendini göstermektedir.

Baş sızısı ve halsizlik meseleyi yaşamak için bunlara dikkat edin

Sıhhatli beslenmede sabah kahvaltısı nasıl altın kıymetinde bir öğünse, Ramazan ayında da sahur, günün ilk öğünüdür ve ehemmiyeti büyüktür. Cemiyette yaygın olan alışkanlıklar arasında gece uyumadan evvel yemek yemek veya gece kalkıp yalnızca su içip uyumak ise mahzurludur. Zira bu tip beslenme, takribî 12 saat olan açlığı, vasati 18-20 saate çıkarmaktadır.

Belirtilerde ise; günlük hareketlerde yavaşlama, uyku isteği, baş sızısı, halsizlik vardır. Bu biçimde oruç yakalayan şahıslar gün içinde tez yorulur ve yorgun bir gün geçirirler. Dolayısı ile ehemmiyet derecesi yüksek olan sahur öğünlerini sıçramamak en doğrusudur.

Sahurda bol akışkan almayı unutmayın!

Bedenin temel gereksinmelerinden birisi de akışkan alımıdır. Oruç yakalayan bireylerde günlük akışkan gereksinimi gün içinde harcanamadığı için karşılanamaz. Susuz beden; bitkinlik, adale krampları, tende müesseseye, sindirim sisteminde güçlük, sersemlik ve sıcaklık hissine neden olur. Bunun için muhakkak sahurda uyumadan evvel, uyanınca, iftar evveli, iftar sonrası uyuyana kadar akışkan tüketimini önemsememe etmemek gerekir.

Kabızlığa karşı sahurda taze kayısı yiyin

Eksik akışkan alımı, bu yarıyılda kabızlık tehlikesini artırır. Sancılı karın sızıları ve kabarıklık yaşayan fertler daha gergin bir gün geçirir. Bu nedenle de iftar saatinden sahur bitimine kadar en az 12- 14 kadeh akışkan alınması şarttır. Sahurda 3-4 adet taze kayısı harcanmasında fayda vardır.

.