Operasyon Olmaktan Kaçanlar Tehlike Altında
Diğer Hastalıklar

Operasyon Olmaktan Kaçanlar Tehlike Altında

Breyin Fıtığı Cerrahisinde % 90 Başarı Sağlanıyor

Sırta, omuza, kola vuran sızılar ve kuvvet kaybı ile kendini gösteren breyin fıtığı, özellikle ağır işlerde ve masa başında çalışanlar arasında daha sık görülen bir sorun.

Hastalığın derecesine göre değişik rehabilitasyon biçimleri var. Büyüyen operasyon usulleriyle rehabilitasyonda ehemmiyetli başarılar sağlandığını dile getiren Beyin ve Asap Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ferda Çağavi, operasyonda fıtık olan diskin tamamen çıkarıldığını söyledi.

Doç. Dr. Ferda Çağavi operasyonla alakalı şunları ilave etti; “Operasyonda asaba bir müdahale yapılmıyor. Yalnızca üzerindeki başı kaldırıyor ve kendini toplaması bekleniyor.15 gün başı altında kalan asapla üç ay ezik kalan asabın kendini toplama bahtı aynı olmuyor. Çok başarılı bir cerrahi yapılsa bile ileri derecede bası altında kalan asaplar düzelmeyebiliyor. O sebeple bu gidişat doktoru operasyon olmasını söylediği halde bunu erteleyen “Bir de fizik rehabilitasyonu deneyeyim” diye zaman kaybeden hastaların aleyhine oluyor.

Bilinenin bütün aksine breyin fıtığı operasyonlarının neticeleri çok başarılı oluyor. Operasyon olan her 100 şahıstan 90’ ı bayağı hayatına dönüyor, kuvvet kaybı meselesinden kurtuluyor. Geriye kalan 10 şahsın 8 inde kısmi düzelme görülüyor. Yüzde 2’ lik kısım ise hiçbir biçimde düzelmiyor.O iki şahıs genellikle operasyon olmaktan uzun vakit kaçan bireyler oluyor” dedi.