Oolong çayının faydaları her derde deva oluyor!
Sağlık Yazıları

Oolong çayının faydaları her derde deva oluyor!

Oolong çayı dediğimiz zaman ismini biraz yadırgayabilirsiniz. Bilinen ismiyle kokulu siyah çaydan bahsediyoruz. Gögüs kanserine son veren ve birçok derde deva olan bu çay hakkında tüm merak edilenleri sizler için hazırladık. Peki oolong çayı nedir? Faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? İşte birçok derdin dermanı olan oolong çayı hakkında merak edilenler! 

VÜCUDU TOKSİNLERDEN ARINDIRIYOR 

Oolong çayı camellia sinensis bitkisinden üretilmektedir. Genellikle Çin,Tayvan ve Japonya gibi ülkelerde daha sık tüketilen bu çay geleneksel bir kültür haline gelmiştir. Oolong çayının insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır.Günde yalnızca 2 bardak içildiğinde vücudun günlük ihtiyacı olan polifenolleri aldığını bu maddeninde ağız sağlığından sindirime ve sinirlere kadar her sistemi derinlemesine toksinlerden arındırdığı görülmüştür.  

TOKLUK HİSSİ YARATARAK, ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLMAKTADIR 

Bu çay kişinin uzun süre boyunca aç kalmasına yardımcı olmaktadır. Tokluk hissi yaratmasından dolayı zayıflamada oldukça etkili bir çaydır. Aynı zamanda kandaki şekeri de dengelemeye yardımcı olmaktadır. Şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir çay olduğu söylenmektedir. 

CİLDİN KIRIŞMASINI GECİKTİRMEKTEDİR 

Yüzdeki sivilcelerin ve aknelerin tedavisine de iyi geldiği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra yaşlanmayı önleyerek, cildin kırışmasını geciktirmektedir. 

DAMAR TIKANIKLIĞINA İYİ GELİYOR! 

Oolong çayı bol miktarda antioksidan içeren bir çaydır. Bu sayede kötü kolestrolün düşmesine yardımcı olarak iyi kolestrolün seviyesini dengede tutmaktadır. Damar tıkanıklığına neden olacak durumları da ortadan kaldırmaktadır. 

AĞIZ İÇERİSİNDE OLUŞAN BAKTERİLERİ YOK EDİYOR 

Siyah çay aynı zamanda ağız içerisinde oluşan bakteri miktarınıda önlemektedir. Ağız kokusuna neden olabilecek bakterileri yok etmektedir ve ağız içerisinde oluşma ihtimali olan rahatsızlıkları azaltmaktadır.