Genel Sağlık

Doğumu kolaylaştıran nefes egzersizleri

.

.jpg

Şimdi yapacağınız bu egzersizler size doğum esnasında yapmanız gereken solunum hareketlerini öğretmeyi amaçlar. Bu sayede kontrolsüz hareketler yapmak yerine paniklemeden, bilinçli bir şekilde nasıl davranacağınızı bilirsiniz. Doğumunuz kolaylaşır ve sancılarınız hafifler.

26674.jpg

Önce bu egzersizlerin yararlarını öğrenelim

– Doğum ağrılarını daha az hissedersiniz.
– Bebeğinize daha çok oksijen gitmesini sağlar, dolayısıyla doğum sancıları esnasında sıkıntıya girmesini önlemiş olursunuz.
– Doğum korkunuz büyük ölçüde ortadan kalkar.
– Bilinçsizce yapılan solunum hareketleri vücudun oksijen-karbondioksit dengesini bozacağı için baş dönmesi, ellerde kasılma ve gözde yıldız uçuşmalarına neden olur.
– Doktor-hasta ilişkisinde iyi bir ekip çalışması ortaya çıkar.

26675.jpg

Bu egzersizlere gebeliğin son trimetrde başlanmalıdır. Yapacağınız egzersizler, doğum sırasında ugulamanız gereken hareketlerin provasıdır. Egzersizi yaparken gözleriniz açık ve sabit bir şekilde bir noktaya bakmalıdır.

26676.jpg

Ayaklarınızın yere ya da düz bir zemine basması şart. Bir sandalyeye rahatça oturun. Normal hızda solurken, nefes verme işlemi sonunda, akciğerlerinizde yine de kalan havayı zorla dışarı atın. Bu pozisyonda birkaç saniye kalın, bu esnada karın kaslarınızın kasıldığını hissedersiniz. Daha sonra nefes temizleyip gevşeyin.

26677.jpg

Erken aşama

Bu dönemde kasılmalarınız seyrek olduğu için ağrılarınız hafif şiddetlidir. Bu kısımda ileri evrelere hazırlık yapmalısınız.

Bir sandalye üzerine oturun ya da yumuşak bir zemin üzerine uzanın. Egzersizler sırasında eşiniz size eşlik ediyorsa, eşinizin ‘ağrı başlıyor’ komutu ile derin bir nefes alın ve daha sonra nefesin tümünü dışarı verin. Bunun adı nefes temizleme hareketidir.

22307.jpg

Daha sonra göğüs hareketi ile burundan yavaşça nefes alıp, ağızdan verin. Bu hareketi dakikada 6-9 defa ritimli olacak şekilde tekrarlayın. Her solum hareketi için 7-10 saniye harcayın. Bu ritme alıştıktan sonra hareketlerinizle paralel bir şekilde avuç içi ile karın alt kısımlarına masaj yapın. Nefes alırken ellerinizi karnınızın üst kısımlarına kaydırırken, nefes verme esnasında kasıklarınıza doğru masaj yapın.’Ağrı bitti” komutu ile içinizdeki nefesi verip, normal nefese geçin. Ağrının başlaması ve bitmesi arasında geçen süre 30-40 sn olacaktır.

21187.jpg

Kuvvetli sancı dönemi

Bu evrede ağrılar hem daha sık, hem de çok daha şiddetlidir.

Yine aynı şekilde eşinizin ‘ağrı başlıyor’ komutu ile nefes alışverişinize başlayın. Ağrınızın şiddeti arttıkça bu ritm yetersiz kalacaktır. Eşinizin ‘ağrı şiddetlendi’ komutu ile hızlı solumuna (köpek soluması) geçeceksiniz. Bu solunumda yüzeysel ve sık sık nefes alıp vermelisiniz. Fakat nefes daha çok boğaz seviyesinde olmalu ve göğsünüz çok az hareket etmelidir. 20-30 saniye sonra ‘ağrı hafifledi’ komutu ile tekrar yavaş ritme geçmelisiniz. Son olarak ‘ağrı bitti’ komutu ile normal solunuma geçin. Köpek solumasını öğrenmek için sonradan ayrı olarak çalışabilirsiniz ve bunlara karın masajını eklemelisiniz.

21906.jpg

Doğum eyleminin sonuna doğru

Bebeğin başının kalın bağırsak üzerine baskı ıkınma hissini uyandırır. Ancak rahim ağzı tam açıklığa ulaşmamışsa ıkınmamanız gerekir.

‘Ağrı başlıyor’ komutu ile nefes temizleme hareketini yapın. Şimdi sık ve yüzeysel yani köpek solumasına başlayın. Her 4-6 yüzeysel solunumu takipçinizdeki havayı, kuvvetle geri boşaltın. Aynı hareketleri yineleyin. ‘Ağrı bitti’ komutu ile normal solunuma geçin.

23337.jpg

Bu hareketi doğum sırasında bebeğin başı çıkarkende yapmanız gerekecek. Bebek başının çıkması esnasında genital bölgenizde yırtık olmaması için sizden ıkınmamanız istenecek. Bu nedenle siz de bu hareketleri yapacaksınız.

15182.jpg

Ikınma aşaması

Rahim ağzınız tamamen açıldıktan sonra bebeğinizin doğumu için ıkınmanız gerekecektir. Doğumun bu aşaması sizin göstereceğiniz performansla yakından alakalıdır. İyi ıkınma ile rahim ağzınız tamamen açılır ve 15-30 dakika sonra doğunuz gerçekleşir. Fakar yetersiz ve yanlış ıkınma bu evrenin 2 saate kadar uzamasına neden olur. Gerçek ıkınmayı ancak doğum esnasında yapacaksınız.

26145.jpg

Doğumda gerçekleştireceğiniz ıkınma ise şu şekilde gerçekleştirilir

Ağrı ile birlikte derin derin nefes alıp vererek ağrının şiddetlenmesini bekleyin. Ağrı şiddetlenince derin bir nefes alıp, nefesinizi içinizde tutun. Her iki bacağınızı dizlerinizden kendinize çekerek, tüm gücünüzle, bebeğinizi doğum yoluna doğru ittirir şekilde ıkının.

26678.jpg

Bu sırada başınızı göğsünüze doğru yaklaştırın. Ağrı hafifleyinceye kadar nefesinizi kaçırmadan, ıkınmayı kesintisiz olarak sürdürün. İhtiyaç hissederseniz, başınızı geriye atıp, tuttuğunuz nefesi dışarı verin ve çabucak tekrar nefes alıp harekete kaldığınız yerden devam edin. Ikınma esnasında nefesinizi bırakmanız, bağırmanız, ses çıkarmanız veya gücünüzü bebeği itmek yerine karnınızı şişirmek şeklinde kullanmanız ıkınmanın etkisini azaltır.

26147.jpg