Omuz ağrısı neden olur kireçlenme sıkışma meseleyi olabilir!
Sağlık Yazıları

Omuz ağrısı neden olur kireçlenme sıkışma meseleyi olabilir!

Hepimizin zaman zaman yataktan kalkarken veya yataktayken başlayan omuz ağrılarını es geçmeyin! Omuz ağrısı neden olur? Gibi sıklıkla sorduğunuz suallerin cevanı elmaelma.com okurları için Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Enis Yıldırım yanıtladı! ”Bu cins ağrıların altında eklemde kireçlenme, tendon irinleri, sıkışma, eklem içi yırtıklar ve adale yırtıkları uyuyor olabilir” diyen Enis Yıldırım, mevzu hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirdi…

MR sonrası tespit edilen sualin cinsi, hastanın yaşı, işi ve sosyal temennileri göz önünde bulundurularak hastayla beraber bir rehabilitasyon kararı verilir. Çoğunlukla öncelikli seçim istirahat, ilaç, uygun egzersiz ve buz uygulamasıdır. Bunlara cevap alınmayan uygun hastalarda fizik rehabilitasyon alternatifler arasında yer alır. Ancak bazı istisnai gidişatlarda cerrahi rehabilitasyon en uygun alternatif haline kazanç.

GENÇ VE SOSYAL ETKİN YAŞANTISI OLANLAR İÇİN CERRAHİ ÖNCELİKLİ!

Özellikle genç etkin ve iş ya da spor sebebiyle sosyal temennisi yüksek hastalarda
eklem içi yırtıklar ve adale yırtıklarında cerrahi rehabilitasyon öncelikli hale gelmektedir. Omuz problemlerinin cerrahi rehabilitasyonunda artroskopik usuller en çok seçim ettiğimiz alternatiftir. Omuz artroskopisi ciltte açılan portal ismi verilen minik delikler takviyeyi ile kamera ve bu tekniğe özel üretilmiş el aletleri
kullanılarak omuz eklemi ve etrafındaki meselelere müdahale edilebilen bir cerrahi
tekniktir.

BÜYÜYEBİLECEK RASTGELE BİR NEGATİFLİKLER ÖNLENEBİLİYOR!

Bu teknik için özel bir operasyon masası, artroskopi kulesi
kullanılmaktadır. Cerrahi “Şezlong pozisyonu” ismi verilen bir pozisyonda yapıldığı
için hasta hazırlığı ile hastayı masadan yatağına alma süreci uzun devam ettir. Bu
işlemin en ehemmiyetli emeli ağrının giderilmesi olsa da doktorların bu harekâtı yapmaktaki temel emeli ileride büyüyebilecek eklem kireçlenmesinin önlenmesi ve yırtıkların gelişmesinin önüne geçilmesidir. Bunlarla beraber ağrı da eksilmektedir. Tüm bunlar sağlanırken eklem açılmadan ve etraf dokulara fazla zarar verilmeden cerrahi müdahale yapılır. Eklem biyomekaniğinin daha iyi hale gelmesi ile beraber yaşam niteliği çoğalmakta ve eklem harabiyeti yavaşlamaktadır.

FİZİK REHABİLİTASYON OLMAZSA OLMAZLAR ARASINDA!

Hasta cerrahi harekât sonrası erken yarıyılda genellikle omuz kol askısı ile takip edilir ve çoğunlukla 24 saat içinde sağlık kurumundan taburcu edilir. Neredeyse tüm ortopedik cerrahilerde olduğu gibi bu harekât sonrasında da fizik rehabilitasyon olmazsa olmazlardır. Doku iyileşmesi, adalelerin daha önceki eforuna kavuşması, ağrı hakimiyeti ve eklem hareketlerinin daha önceki seviyesine gelebilmesi için rehabilitasyonun erken yarıyılında 4-6 hafta müddet ile fizyoterapist ve fizik rehabilitasyon hekiminin himayesinde olmak harekât neticesini daha iyi noktalara taşır.

Cerrahideki öbür bir emel hastanın günlük yaşamdaki iş, sosyal ve spor faaliyet temennisinin karşılanmasıdır. Bunun için cerrahi evvelinde hastayı dinlemek ve temennilerini kavramak ehemmiyetlidir. Genellikle iyileşme süreci sonrasında bir kısıtlama olmamakla birlikte çok yüksek etkinlik temennisi olan hastalarda dikkatli olunmalıdır.